Преди пет години хората в Русия бяха удивени от кадрите от украинския град Севастопол. Около 20 000 души се бяха събраха в центъра на града, като държаха руски знамена и крещяха „Русия, Русия“. За много руснаци това беше ключово преживяване. В края на краищата те отдавна бяха свикнали с това, че страната им постоянно губи политическо влияние и привлекателност въпреки възхода в някои години на наваксване. Събитията в Киев точно преди това само потвърдиха това: стотици хиляди демонстрираха там, наричани от руската пропаганда неонацисти и фашисти - за сближаване с Европа, вместо с Русия.
И така - точно преди 5 години Русия анексира полуостров Крим от Украйна, а негативните последици за Москва продължават да се увеличават, пише Bloomberg.
Анексията не е призната от международната общност, като Европейският съюз (ЕС) и САЩ водят съвместни усилия при налагането на санкции срещу Москва. Невъзпряна, Русия продължава да интегрира Крим в икономиката си, инвестира милиарди в изграждането на нови атомни електрически централи на полуострова. Също така през 2018 г. беше построен мост, който свързва Крим и Русия.
Русия търпи удари от санкциите на САЩ и ЕС, които се натрупват с всяка изминала година. Гражданите на страната също изпитват трудности заради спада на чуждестранните инвестиции и понижаването на заплатите. Русия страда и от ниските цени на петрола.
Санкциите са изтрили 6% от руската икономика през последните 5 години, показват изчисления на анализатори в Bloomberg. Руската икономика страда предимно заради санкциите и ниските цени на петрола, сочи проучване на анализатора Скот Джонсън.
Санкциите едва ли ще бъдат премахнати в близко бъдеще, а обвиненията за руска намеса по време на президентските избори в САЩ означават, че ситуацията за Русия ще се влоши. Броят на руските компании и бизнесмени, които са засегнати от санкциите, е нараснал с 4 пъти от 2014 г. до над 700. В момента Вашингтон обмисля въвеждането на нови наказателни мерки срещу Москва.
Какво означава по-слабата икономическа активност в Русия, каква е статистиката за преките чуждестранни инвестиции и какво е настроението след населението - вижте в продължението на материала в Bloomberg TV Bulgaria!


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С


преди 7 години Вие, младите, по-добре го карайте по-умната и хем полека, щот мноо плямпате и малко мислите. Такива като вас умници решиха да накажат жужо с Украйна, като беха сигурни, че ше влезе с танковете у Киев и после да го отлъчат от ООН и отсекъде, ама после гледаха като пр ъднали и се чудеха кво е станало и оти Крим, дето американците вече си го беха сметнали за база, стана руска крепост. Щото жужето е дърта кагебейска лисица и винаги е един ход напред пред зеленоглавите леворезбосани педаллиберали и не се знае докато му пеете опелото с тея импотентни санкции, да не ви е приготвил пак некой *** и пак да врещите до небесата и да се чудите от къде ви е дошло... Щот дотука само просрахте бизнеса на едно кило народ и от двете страни, ама мене ме грее отсам кво стаа - докарахте ЕЗ до 1.2% ръст със сичките надувки на статистиката - те това дотука свършихте! То ако ставаше с плямпане на зеленяшки глупости и прецакване на бизнеса да бутнете Русия, то Хитлер с най-могъщата армия и ресурсите на цела Европа зад себе си щеше още през 1942 г. да си пие шнапса с японския император в Находка... ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години До момента Крим коства 10млрд евро на Рашастан годишно - а това бяха парите за Белорусь. Какво следва е лесно да се види - и Белорусь се отделя полеко, следва окончателното цепене на Самата Могучая на самие мелкие губернии :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "чужда земя" - ха ха ха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хихи... То проблемът беше, че почти на цела Европа й беше през шнура за НАТО... :lol: Даже на некои още им е, та Тръмп си има ядове... :lol: Иначе, те - тези човечета - с различни цветове през вековете - бая пъти са си я заграбвали тази земя и за нея са източили толкова кръв, та нивото на Черно море се е повишило с два сантиметра... та не е мноо ясно чия е земята и кой, кога и от кого я е заграбвал. Но тоя път май ше е завинаги, па вие си сметайте бонус-малус-фалус... ;) :lol: И чекайте жужето да я върне, ако не - тоя след него... на путкинден... ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години добре че сме млади и за разлика от теб все още не сме изкуфели и много добре си спомняме колко долно заграбиха чуждата земя зелените човечета. НАТО било виновно, тия ги разправяй в лудницата на колегите си ! до оня ден на НАТО им беше през шнура за Източна Европа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ***, я пусни сега и една справка за ръста в Еврозоната, та да сравняваме и да им се смееме още по-мощно на руснаците... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хихи... "Бонусът" Крим... Па и проигран...! :lol:Бонусът беше за НАТО, щот беше станал ненужна торба кокали в долапа на историята. Един добър план с метежа в Украйна да настъпят руснаците по мазола и да си докарат "враг" и основание да продължават да изсмукват луди кинти, за да се "бранят" от него... А на Украйна й се падна главната роля в комедията "Прелъстена и изоставена" - като гледам, секи момент ше я приемат в ЕС, а може и преди нас в ЕЗ да я приберат... :lol: Некой се опитва да играе старата, класическа за Запада пиеса "Durch nacht Osten" и ръчка с го вняна пръчка дремещия, мързелив мечок, ама това освен до една войница в Европа, до друго едва ли ще доведе... И тогава ше се разбере кой кум, кой сват и колко са бедни и жалки руснаците... Да не стане "живите да завиждат на мъртвите", както беше казано некъде и да забравите колко им е ръстът и колко са им пенсиите на руснаците... Да не залегате из мазетата от много русофобия, недочекали наследника на жужи... Че то се не знае и кой ше бъде, щот на некои плоскоглави им се присънват Навални и Собчак, ама ако дойде Шойгу или Пушков, да не стане група "олеле!"... :lol:Иначе сте спретнали чудесна лакърдия - зеленоглави ко мунета опяват литургия на десноконсервативна Русия... Добре, че още има некъв частен бизнес интерес у Европа и зрели хора с пари, иначе зеленяшкия комунал-левопедаллиберален талаш досега да е запалил целата кошара... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години руснаците просто обичат да се самонараняват, за съжаление и тези, които смятат часто от техния "руски мир". ето и още резултати за Русия:Февраль принес дальнейшее ухудшение ситуации в российской экономике, стагнирующей из-за санкций, увеличения налогов и сжатия внутреннего спроса.После резкого замедления экономической активности в январе, когда ВВП вырос лишь на 0,7%, второй месяц года оказался еще более провальным.Сводный опережающий индекс, который рассчитывается Высшей школой экономики и учитывает цены на нефть, спрос на продукцию промышленных предприятий, прирост денежной массы и показатели банковской системы, упал с минус 2,9% до минус 3,9%.Индекс снижается четвертый месяц подряд, а его текущее значение - минимальное с начала 2016 года.Главной причиной этого стало резкое сокращение новых заказов на производство промышленной продукции, - отмечает замдиректора Центра развития ВШЭ Сергей Смирнов. - За этим, безусловно, стоит уже застаревшая слабость внутреннего спроса, что усиливает вероятность негативных сценариев.В этих условиях вероятность того, что экономика скатится в новую рецессию явно возросла, отмечают в ВШЭ. О неизбежности такого сценария говорить пока преждевременно - например, в 2011-13 гг СОИ держался в отрицательной зоне, в то время как Росстат отчитывался о росте экономики, хоть и вялом - в диапазоне от 1% до 2% в год.Индекс PMI в промышленности в феврале снизился с 50,9 до 50,1 пункта, оказавшись в шаге от черты, отделяющей сектор от рецессии (50 пунктов). Рост выработки электроэнергии в феврале составил лишь 0,6% год к году, что в 2,6 раза ниже показателя за предыдущий год (1,6%). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Странно, защо карчите толкова пари като трябва да го връщате ? ... и ще го върнете с лихвите (които са свобода на още няколко бивши република)!Селд жужи, русия ще е с още по малка територия от преди него и ще бъде запомнен като един от най слабите им президенти отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Россия тратит на аннексированный Крым примерно 2 млрд долларов в год, другие данные свидетельствуют, что за 5 лет аннексии РФ вложили в полуостров около 1,5 триллионов рублей на соцвыплаты крымчанам и развитие инфраструктуры.Аннексия Крыма остановила рост российской экономики, который на сегодня составляет всего 2%, в то время как мировая выросла аж на 19%. Уровень жизни граждан РФ упал на 11%, российский народ стремительно нищает, это касается и крымчан.Огромные дотации не спасают жителей полуострова, зарплаты в Крыму опустились ниже, чем были в 2013 году, вот только цены выросли.Средняя зарплата в Симферополе до аннексии была около $374-400 по курсу на тот период, сейчас же крымчане получают в среднем не выше $350.Для сравнения, средняя зарплата в РФ отговор Сигнализирай за неуместен коментар