В продължение на близо десетилетие китайските власти са публикували данни за икономическия растеж на страната, които средно са били с 1,7 процентни пункта по-високи от реалните. Това показва съвместно проучване на изследователи от Китайския университет в Хонконг и Университета в Чикаго, цитирано от Bloomberg.
Несъответствието обаче идва от местните правителства, които получават възнаграждения от централните власти при изпълнение на целите за растеж и инвестиции, посочват авторите в своя труд, публикуван от аналитичния център Brookings Institution.
Според тях властите в Пекин са наясно с манипулациите и коригират данните от местните правителства, но от 2008 г. насам корекциите им не са достатъчни. Според авторите периодът, за който надутите стойности важат, продължава до 2016 г.
„Местните статистически служби представят погрешно реалните стойности от 2008 г. нататък, но няма съответна промяна в корекциите, направени от Националната статистическа служба“, посочват те. Вместо това централните власти използват стойности като приходи от данъци, сателитни изображения на светлини вечерно време, консумация на електричество, потоци от жп товари, износ и внос, които е по-малко вероятно да са променяни, за да формулират прогнозите си за брутен вътрешен продукт (БВП).
Преразгледаните стойности показват, че „забавянето на китайския растеж от 2008 г. насам е по-тежък от предположенията на официалната статистика“, посочват анализаторите
От дълго време китайският БВП е обвиняван в прекомерно увеличени или намалени стойности, или за изглаждане на колебанията в реалната икономическа активност. Местните власти, които искат да изпълнят целите си за икономически растеж, са отчитали данни за регионалния БВП, които сумарно са били с над 10% по-големи от официалните данни за страната.
Официални данни за ръста на китайския БВП
През последните години националните власти са успели да се преборят с неправилните статистики като събират данни директно от фирми и са създали специален орган за извършване на инспекции. Миналата година ръководителят на статистическата служба заяви, че проблемът вече е изцяло в миналото и от 2019 г. ще започне да изготвя БВП за всички 31 региона.
Според Том Орлик, главен икономист на Bloomberg Economics, трябва да се гледа „предпазливо“ на заключенията.
Според него Националната статистическа служба полага усилия за ограничаването на ефектите от преувеличените регионални стойности от 90-те насам и аргументът, че местните власти са давали по-големи данни за инвестициите, трудно се вписва с всеизвестния факт, че китайските капиталови разходи са нараснали прекалено много. Според него изчисленията на авторите се основават на приходи от данъци, но това може да отразява и по-големия сектор на услугите и стойностите не трябва да бъдат приемани за по-точни от другите официални индикатори.