Повечето индекси в Азиатско-Тихоокеанския регион завършиха търговската сесия във вторник на зелена територия, водени от измерителя Hang Seng, съобщи CNBC.
Хонконгският индекс Hang Seng поведе ръстовете в региона и нарасна с 3,15% до 21 889,28 пункта. Междувременно акциите на China Eastern Airlines, листнати на борсата в града, поевтиняха с 2,55% след катастрофата със самолет в Южен Китай, която се случи в понеделник. Ценните книжа на Alibaba поскъпнаха с 11,2%.
Японският бенчмарк Nikkei 225 записа повишение от близо 1,50% до 27 224,11 пункта, а индексът Topix нарасна с 1,28% до 1933,74 пункта. В понеделник японските борси бяха затворени заради отбелязването на национален празник.
Показателите на континентален Китай бяха без единна посока, докато измерителят Shanghai composite се увеличи с 0,19% до 3259,86 пункта, а показателят Shenzhen component намаля с 0,49% до 12 318,78 пункта.
Австралийският бенчмарк S&P/ASX 200 добави 0,86% към стойността си до 7341,10 пункта, докато южнокорейският измерител Kospi нарасна с 0,89% до 2710 пункта.
Данните във вторник показаха, че потребителското доверие в Австралия е спаднало до най-ниското си ниво от 2020 г. насам. Междувременно гуверньорът на Австралийската централна банка Филип Лоу предупреди, че инфлацията в страната ще свие заплатите с 1,5%, чиито ръст продължава да изостава от бързо покачващите се цени.
"Към момента инфлацията се равнява на 3,5% и вероятно ще достигне до 4,5%, кой знае, зависи какво се случи с цената на петрола", коментира Лоу пред журналисти. "Заплатите се увеличават с може би 2% или 3%, а инфлацията е 4,5% - това е реално намаление на заплатите от 1,5% и очевидно ще повлияе на бюджета на хората", каза централният банкер във вторник.
Индексът MSCI за акциите от Азиатско-Тихоокеанския регион извън Япония отбеляза ръст от 1,16%.
Инвеститорите следиха и пазарните реакции след изказването на гуверньора на Фед на САЩ Джером Пауъл. В понеделник той предупреди, че инфлацията "е твърде висока", а банката ще направи "необходимите крачки, за да осигури връщането на ценовата стабилност".
"Ако сметнем, че е подходящо да се движим с по-агресивен темп и да увеличи лихвите с над 25 базисни пункта на заседание или на заседанията, ще го направим", увери Пауъл.
Миналата седмица централната банка увеличи лихвите за пръв път от 2018 г.
Водещите щатски индекси завършиха търговията в понеделник на червена територия след коментара на Пауъл.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 201,94 пункта, или 0,6%, до 34 552,99 пункта.
Широкият индекс S&P 500 се понижи леко до 4461,18 пункта.
Технологичният Nasdaq Composite потъна с 0,4% до 13 838,46 пункта.
Цената на петрола се покачва за четвърта поредна сесия в понеделник, докато инвеститорите преценяват възможността от налагането на ембарго върху руския петрол от страните членки на Европейския съюз (ЕС).
На азиатските пазари доларовият индекс бе на ниво от 98,762 пункта. Един щатски долар се търгуваше срещу 120,43 японски йени, а австралийският долар се обменяше срещу 0,7401 щатски долара.


Идват коледните банкети: Как да се забавляваш, без да рискуваш кариерата си?
До дни ще се родят първите бебета, създадени с помощта на изкуствен интелект
Какви защити имат евробанкнотите и как да разпознаем истинските?
Броят на чужденците в Европа се увеличава, нужни са за работна ръка
Какво вещаят звездите за 2026 година?
Инвеститорите се обръщат от AI към компании от по- консервативните сектори
Европейските народи трябва да променят мисленето си по отношение на войната
AI трябва да задава повече въпроси на децата ви
Старомоден лек за отслабващото доверие в правителството
Китай отхвърля чиповете H200 на Nvidia, надхитряйки стратегията на САЩ
Volkswagen попадна в капан
Stellantis иска да увеличи пазарния дял, но някои марки са изложени на риск
Японците са лидери по надеждност и при колите на старо
Грешка ли е да сменяте единствено амортисьорите
10 много яки функции на новия Mercedes GLB
Георгиев: Само за миналата година са 106 присъдите за сексуални посегателства срещу деца
Тихомир Безлов: Големият проблем за политиката в страната ни е, че няма устойчивост
Максимумът на метеорния поток Геминиди за 2025 г. ще настъпи утре
Станишев: Никога не бих оставил страната в такава ситуация