IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Индия разстла червения килим за Русия

Въпреки натиска от страна на Запада Делхи приема руския външен министър като желан гост

17:20 | 01.04.22 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	Лавров (вляво) на срещата с индийския външен министър Субрахманям Джайшанкар. <em>Снимка: EPA/INDIAN MINISTRY OF EXTERNAL AFFAIRS</em></p>

Лавров (вляво) на срещата с индийския външен министър Субрахманям Джайшанкар. Снимка: EPA/INDIAN MINISTRY OF EXTERNAL AFFAIRS

Когато на посещение в Индия са висши чуждестранни дипломати, това обикновено не е сериозна причина министър-председателят на Индия Нарендра Моди да освободи графика си. Британският външен министър Лиз Тръс трябваше да се задоволи със среща с индийския си колега по време на пътуването си до Делхи в четвъртък.

В случая с министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров, който посети индийската столица ден по-късно, Моди не пожела да пропусне възможността да приеме лично своя гост: срещата при закрити врата продължи 40 минути в късния следобед в петък.

Жестът на Моди е изключително символичен: въпреки натиска от страна на Запада Индия възнамерява да продължи близките си отношения с Русия.

Индия е една от малкото големи икономики, които не осъдиха изрично руската агресивна война в Украйна. Вместо да участва в санкциите, правителството на Моди смята да използва ситуацията, за да купува петрол от Русия на преференциална цена. Индия категорично отхвърля критиките от Европа и Америка, пише в свой анализ германският Handelsblatt.

В Делхи Лавров беше видимо доволен от възможността да се противопостави на имиджа за международната изолация на Русия. Той предаде най-добрите пожелания от своя президент Владимир Путин, съобщи Лавров в началото на разговорите си в индийската столица, и похвали досегашната реакция на Индия за войната в Украйна: „Оценяваме факта, че Индия гледа на тази ситуация с цялото си сърце, а не само едностранчиво", каза той.

Позицията на Индия среща неразбиране на Запад

Индийското правителство се смята за неутрално в конфликта и се въздържа в Съвета за сигурност и Общото събрание на ООН, когато става дума за резолюции, осъждащи поведението на Русия. На Запад позицията на Индия, която иначе често се възприема като съмишленик на демокрацията, беше посрещната с неразбиране. Президентът на САЩ Джо Байдън определи позицията на страната като „колеблива" по отношение на единния международен отговор на руската агресия.

Досега обаче Индия не желае да се дистанцира от Русия. Индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар отново избегна да критикува поведението на Русия в кратко публично обръщение преди началото на срещата си с Лавров. В резюмето той посочи само, че срещата се провежда в „трудна международна обстановка“.

Без да се спира пряко на Украйна, той добави, че Индия винаги се застъпва за преодоляване на различията и конфликтите чрез диалог и дипломация. В писмено становище Индия отново призова за прекратяване на насилието в Украйна, но изявлението не бе пряко насочено към Русия.

От гледна точка на индийското правителство поддържането на добра основа за разговори с Кремъл е по-важно от това Западът да го възприема като лоялен партньор. По този начин министър-председателят Моди иска да предотврати твърде тясното обвързване на Русия с индийския конкурент Китай. В същото време Русия все още е най-важният доставчик на оръжия за индийската армия - и правителството в Ню Делхи настоява доставката на руските системи за противоракетна отбрана С-400 да бъде завършена по план въпреки войната в Украйна.

Моди купува руски петрол на преференциална цена

Сега Моди вижда допълнителна възможност за изгодни договори в областта на енергетиката: докато Западът търси начини да намали вноса от Русия, Индия разшири покупките си. След нахлуването на руските войски в Украйна страната е закупила 13 млн. барела петрол от Русия - почти толкова, колкото през цялата предходна година.

Сделките очевидно са продиктувани от значителните отстъпки, които Русия в момента предоставя на индийските петролни компании. За да се гарантира сигурността на трансакциите, които понастоящем не подлежат на санкции, за в бъдеще двете страни работят по нов механизъм за плащане. Той би трябвало да даде възможност за директни трансакции в индийски рупии и руски рубли, без да се налага да се пренасочват през щатския долар.

Министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо нарече плановете „силно разочароващи" и заяви по адрес на индийското правителство, че е време „да застанем от правилната страна на историята" и „да не финансираме войната на президента Путин".

Германското правителство също изрази раздразнение. То не искало да вижда ситуация, в която санкциите се заобикалят и приятелска страна се опитва да „извлече икономическа полза от войната", заяви тази седмица по време на посещение в Делхи Йенс Пльотнер, съветник на канцлера Олаф Шолц по външната политика и сигурността.

В Индия Западът е обвиняван в двойни стандарти. „Ако погледнете основните купувачи на нефт и газ от Русия, ще видите, че повечето от тях са ит Европа", заяви външният министър Джайшанкар по време на дискусия с британския си колега Тръс в четвъртък.

За разлика от европейците, Индия получава по-малко от един процент от енергийните си нужди от Русия, каза той. Джайшанкар също така отказа да приеме обвинението в извличане на печалба от кризата: „Когато цените на петрола се повишават, естествено е да се търсят добри сделки на пазара", казва той.

Тези забележки очевидно са се харесали на Лавров: „Ще бъдем готови да доставяме на Индия всички стоки, които тя иска да купи от нас", заяви той на пресконференция в Делхи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

15
rate up comment 8 rate down comment 6
SnaGi
преди 1 година
Китай, Индия, Бразилия, Мексико, Аржентина, Турция, ЕС(газ и нефт), плюс куп останали малки държави не са прекъснали търговските си отношения с Русия при рекордно високи цени на енергоносителите дори и с отстъпката. Боли ги Русия, че доларовата печатница и екс Британските колонии се правят на властелини на света. Света отдавна не е еднополюсов и скоро няма и да е подвластен на долара. Да видим как доларовата печатница ще продължава да живее на гърба на останалия свят и да бълва безконтролно инфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 10
дядя Вова
преди 1 година
Импе, малко уважение :) Не Вова, а дядя Вова :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 1 година
Как ни владеят американците, след като не могат да ни накарат даже патрони да дадем на Укрйна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 1 година
Стоян Петров пише само факти. В инвестора има статия(ако искаш я намери) в която пише че петролът с отстъпка от 35 долара се купува от Indian Oil corp. Компанията принадлежи на индийското правителство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 8
Императорът
преди 1 година
На Русия западът изобщо не и трябва, ако продава на китайците и индианците. 1 милиард срещу 2.5 милиарда. Разбира се, защото на западът му трябват Русия и Китай, следващите западни политици: на килимчето пред Вова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 8
baba_meca
преди 1 година
Е то и ние не харесваме нито руснаците, нито американците, но не сме суверенни- 45 год. ни владееха руснаците, сега 30 год. американците...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 6
valentino29
преди 1 година
Тази отстъпка се прави на индииска компания собственост на Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 1 година
Изобщо не ги вдявате тези неща. Индия си играе нейната антикитайска игра и не и е до русия. Засега остава и кандидат за член на азиатското НАТО, което САЩ изграждат. Индия не харесва нито русия, нито САЩ, но и трябват съюзници против Китай или поне неутрални страни като русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 10
baba_meca
преди 1 година
Индия е суверенна държава. Не е окупирана като нас от НАТО...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 1 година
Два циганскинарода няма начин да не се уважават. И какво толкова постигна лавров? Да продава руският нефт с отстъпка от 35 долара от борсовите котировки. Е голям успех, няма що!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още