S&P 500 флиртуваше с нов рекорд в четвъртък, но изпусна парата преди края на сесията, а основните борсови индекси завършиха търговията почти без промяна.
Широкият индекс S&P 500 приключи сесията с понижение от под един пункт близо до 3 006 пункта, според предварителни данни, след като през сесията достигна дори до 3 219,99 пункта. Индексът на сините чипове Dow падна с 53 пункта, за да затвори на ниво 27 093 пункта, докато Nasdaq Composite задържа печалба от около 5 пункта, или 0,1%, за да завърши на ниво от 8 183 пункта.
Инвеститорите продължиха да оценяват най-новите прогнози на Федералния резерв за бъдещите намаления на лихвите, като същевременно чакаха признаци за напредък в търговските преговори между представители на САЩ и Китай, които трябваше да започнат във Вашингтон в четвъртък.
„Общата картина за икономиката изглежда добра“, заяви Джеф Кравец, регионален директор за инвестиции в U.S. Bank. „Ние имаме сдържана инфлация, ниска безработица и устойчиви потребители. Икономическата перспектива все още е благоприятна с ниски лихвени проценти, но все още има и геополитическирискове“.
Повишеният оптимизъм на пазарите се дължи до голяма степен и на решението на Федералния резерв на САЩ, обявено късно снощи, да свие основната лихва с 25 базисни пункта, понижавайки по този начин целевия диапазон до 1,75-2%.
Това отприщи нова вълна от яростни туитове от страна на американския президент Доналд Тръмп, който написа, че Фед и Джей Пауъл „отново се провалиха“.
Инвеститорите пренасочват своето внимание и към предвидения нов кръг от търговски преговори между САЩ и Китай, който ще започне във Вашингтон по-късно днес. Двудневните разговори ще бъдат свързани с подготовката за преговори на високо равнище в началото на октомври, които ще решат дали Вашингтон и Пекин могат да постигнат пробив относно споразумението или ще възобновят войната с налагането и увеличаването на мита.
Централната банка на Англия, Швейцарската национална банка (SNB) и Японската централна банка проведоха други ключови заседания в четвъртък, удължавайки курса на разхлабената парична политика. Японците изложиха перспективата за по-нататъшно облекчаване в случай на нарастващи рискове за глобален растеж.
Акциите на компаниите от здравеопазването и суровините поведоха S&P 500 нагоре, като секторите добавиха съответно 0,7% и 0,4%. Техническите акции спечелиха 0,4%.
Акциите на Microsoft поскъпнаха с 1,9%, след като софтуерната компания заяви, че планира да изкупи обратно акции за 40 млрд. долара акции и да увеличи дивидента си с 11%.
Акциите на производителите на чипове, които страдаха заради търговския конфликт, свиха дневните ръстове, като Advanced Micro Devices и Qualcomm поевтиняха съответно с 0,2% и 0,4%.
Някои анализатори и инвеститори заявиха, че остават бичи настроени за технологичния сектор въпреки търговския спор.
„Акциите на производителите на чипове крият по-голям риск, защото са изложени на Китай, но ако прогнозираме положителен резултат от преговорите през следващите няколко месеца, мисля, че това е област, която ще поскъпва“, казва пред Wall Street Journal Бен Барзиде, консултант в Piershale Financial Group.
преди 5 години Кой ти следи такива работи...Ако стане 3200 бая ще ми се вдигнат акцийките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години 3219 е бая. Намалете малко отговор Сигнализирай за неуместен коментар