Слабите икономически данни от Япония илюстрират предизвикателствата, пред които е изправено новото правителство на страната при съживяването на третата по големина икономика в света, пише BBC. Индустриалното производство се е свило през ноември на фона на продължаващия спад на износа, а потребителските цени също са се понижили - знак, че дефлацията остава основен проблем пред вътрешното търсене.
Японското министерство на икономиката, търговията и индустрията обяви, че през ноември индустриалното производство в страната се е свило с 1,7% спрямо предходния месец, като на годишна база спадът възлиза на 5,8%. Индустриалното производство е засегнато от пониженото търсене на японски стоки на ключови за страната пазари като еврозоната и Китай.
Силата на японската валута през последните месеци влошава ситуацията за японските износители, тъй като стоките им стават прекалено скъпи за чуждестранните клиенти. Йената все пак поевтиня чувствително през последните седмици, губейки 10% от стойноста си спрямо щатския долар от октомври.
Япония се опитва да подкрепи вътрешното търсене, за да компенсира спада на износа, който се наблюдава вече 6 поредни месеца, но е затруднена от продължаващата от десетилетия дефлация. Тя спъва усилията на японското правителство да стимулира потреблението, тъй като клиентите и бизнесът се опитат да отлагат покупките си в търсене на по-добри сделки на по-късен етап.
По последни данни индексът на основните потребителските цени, който изключва пресните храни, се е понижил с 0,1% на годишна база. „Това е явен сигнал, че дефлацията е дълбоко вкоренена в японската икономика и че намесата на централната банка е неизбежна“, коментира Мартин Шулц от Fujitsu Research Institute.
Японската централна банка е подложена на натиск от новия премиер на страната Шиндзо Абе да предприеме мерки за справяне с дефлацията. Абе призовава банката да удвои заложения инфлационен таван до 2%. По време на предизборната си кампания той предложи централната банка да напечата „неограничено количество йени“, за да повиши потребителските цени.
Според анализатори последният спад на цените вероятно ще увеличи натиска върху банката да предприеме нови монетарни стимули съвсем скоро. „Много вероятно е банката да реагира още през януари“, коментира Шулц. „Японската централна банка може да стане по-агресивна в монетарната си политика, а също така е вероятно да повиши и заложената инфлационна цел – ясен знак, че ще продължи с интервенциите в краткосрочен план“, допълва той.


Нови правила пратиха рекорд на Карлос Насар в историята
Варна с нова услуга за денонощна грижа за възрастни хора и лица с трайни увреждания
Започна юбилейният 50-и международен бридж фестивал „Варна“
Катастрофа, при която пострадаха деца, затвори пътя София-Варна
Хороскоп за 7 август 2026
Shell, BP, Exxon: Големите петролни компании се готвят за по-ниски цени
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
След като фондът му почти се срина, Ашенбренер инвестира 400 млн. долара
Руската военна икономика изстрелва заплатите до непосилни нива
Хибрид, ако може от Китай: Какво купуват европейците през последните 6 месеца
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
"Черните вдовици" в Русия: Фиктивни бракове с войници заради обезщетението при смърт
Парадоксът на войната: Защо руската оръжейна индустрия изпитва затруднения
Почина д-р Георги Поптодоров, дългогодишен неврохирург в "Пирогов"
Украйна разцепва италианската политика преди изборите
Всяка година в България изгарят гори с площ колкото половин Витоша