Разширяването на НАТО към Грузия и Украйна може да има „катастрофални последствия“ за Европа, заяви руският постоянен посланик в алианса Александър Грушко, участвайки в предаване на телевизия LifeNews.
„Всяка политическа игра около присъединяването на Грузия и Украйна към НАТО може да има големи геополитически последствия за цяла Европа“, посочи Грушко, цитиран от AFP.
„Надявам се, че Брюксел и другите европейски столици напълно разбират опасността от тези игрички. Всичко това ще има катастрофални последствия“, добави той.
Грушко предупреди още Украйна за опасността от влизането ѝ в НАТО, като подчерта, че присъединяването на страната „ще раздели украинското общество“ и „ще разпали напрежението в международните отношения“.
Анексирането на Крим от Москва през март миналата година и последвалото насилие в източната част на Украйна доведе до и обтягане на и без това напрегнатите отношения между Русия с НАТО, като всяка страна обвинява другата в намеса във вътрешните работи на страните от бившия Съветски съюз.
Грушко обвини НАТО, че издига "Желязната завеса" в Европа чрез разгръщане на войските си и провеждане на военни учения в близост до източната граница на Русия - ход, който според военния алианс е насочен само към възпиране на Москва.
По-рано през тази година страните от НАТО се договориха да засилят отбраната си с помощта на шест командни центрове в Източна Европа и с нови поделения от 5000 войници. Освен това организацията заяви, че ще провежда непрекъснато военни учения в региона.
В неделя Русия обяви старта на новата си военноморска доктрина за противодействие на онова, което Москва нарича "недопустими" опити на НАТО да премести военната си инфраструктура в близост до границите на Русия.
Всичко за кризата в Украйна четете тук!


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 10 години хъм , това има и друг прочит нали знаеш - американчетата нямаха нищо от украйна - сега имат 2/3 което я превръща в 100 % буферна страна с влияние на всяка от страните 50/50 ( естествено украинците го духат) . За някакво кой знае какво сближаване с Китай на русия е леко смешно да се говори все още щот още нищо няма на явя . Ако става дума за прословутата банка на БРИКС - рано е да се каже кво ще и е бъдещето ( има сигурно 1000 такива банки по света ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз лично смятам, че руснаците газят и мачкат в момента. Само нещо в Сирия *** нещата, ама не е късно да завъртят кебапчето. САЩ загубиха хубавата част на Украйна, позволиха сближаване на Китай с Русия, позволиха създаване на банката на БРИКС. Ако и в Сирия я овапцат единственият им келепир ще остане това, че скараха ЕС и Русия, но газта още си тече от там насам, та това не е кой знае какво. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ъ , не ми пука кой колко е читав да ти кажа . Важното е къде сме ние в тая игра . А иначе да - американчетата си изиграха доста добре картите ( засега ) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Бг е нямало да бъде велика. Също като Украйна не се е предвиждало да съществува, но със сигурност би била по-добре от Украйна, щото не са ни третирали като славяни, а като българи-народ с не-славянски корени. Въпреки, че славяни е първо лингвистичен термин, после етнически. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Катастрофален беше путинизма, останалото Москва си го надена сама.Сега и да скача, и да мрънка - потъва безславно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами предадени са-90те години руснаците умират да си дават териториите...било е модерно. Преди малко си говорих с едни американци(пен палс) дето това им обяснявах-да им викате агресори, предвид, че си дадоха 1/4 от сферата на влияние без никой да им я иска и без капка кръв, просто не им отива. Сега го повтарям тук. Американците са едни 10 пъти по-големи агресори от руснаците. И двете не струват, но чисто от тая гледна точка руснаците са по-читави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ъ , кой кво смятал да направи след войната е разтегливо понятие . Със същата сила може да разсъждаваме колко велика би била Бг ако райха бе спечелил войната . Леко е безсмислено отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Никакви лазери. Именно с Град са ги замеряли, при това полковника провел акцията я прави без разрешението и знанието на Москва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години по интересен е края на конфликта : На 11 септември 1969 година, завръщайки се от погребението на виетнамският лидер Хо *** Мин, съветският министър-председател Алексей Косигин се среща с Чжоу Енлай. Подписано е споразумение, с което се прекратяват граничните конфликти. Спорът окончателно е решен през 90-те години на 20-ти век , когато Дамански и редица спорни територии са предадани на Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Освен това, каквото и да казваш, германците са третирали украинците като славяни, което ще рече като *** и евреи...Използвали са ги заради омразата им към комунистите(т.е. срещу силните на деня в Русия), но не са смятали да ги оставят като държава и украинците са били много наясно с това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар