Годишната среща на върха на страните от Г-7 започва в петък с фокус върху борбата с новия коронавирус и климатичните промени.
Очаква се през първия ден от форума в Карбис бей, Великобритания, лидерите на седемте най-развити индустриални държави да обсъдят възстановяването от пандемията с акцент върху даряването на ваксини срещу Covid и предоставянето на финансова помощ за изграждане на заводи за производство на ваксини, съобщава БТА, позовавайки се на ДПА.
Снощи домакинът на тридневната среща, британският премиер Борис Джонсън, изрази очакване страните от Г-7 да дарят общо 1 милиард ваксинни дози. Великобритания ще даде на по-бедни държави поне 100 милиона излишни дози, с които разполага, каза Джонсън.
Броени часове по-рано президентът на САЩ Джо Байдън обеща страната му да дари 500 милиона дози от ваксината на американската компания Pfizer.
Тази вечер британската кралица Елизабет Втора и престолонаследникът принц Чарлз ще дадат прием в чест на лидерите от Г-7. Очаква се да бъдат обсъдени опазването на околната среда и борбата с климатичните промени.
Това е първата присъствена среща на върха на Голямата седморка от две години. Миналата година форумът бе във видеоконферентен формат заради пандемията.
Това е и първата голяма международна среща на високо равнище за новия президент на САЩ Джо Байдън, който встъпи в длъжност през януари, отбелязва ДПА.
Специални гости на форума ще бъдат лидерите на Австралия, Индия, Република Южна Африка и Южна Корея, които бяха поканени от домакина Великобритания.
Британският премиер Борис Джонсън се опитва да създаде перфектната картина за срещата на върха, в която Великобритания председателства форум на обединени лидери около усилието за борба с глобалната пандемия и климатичните промени, но начина, по който ще бъдат запомнени тези събирания, винаги е непредсказуем, посочва в свой материал Bloomberg.


Делото за тока на Баба Алино - без движение до остраняване на нередовностите по него
Военнослужещи унищожиха безпилотен летателен апарат край Бургас
Радев в Струмяни: Няма как да предотвратим обилните валежи
Младежи с кросови мотори са навлезли в резерват „Камчия“
Варна приема аматьорски турнир по плажен волейбол "Живей активно"
Съдът спря новите правила в САЩ за гласуване по пощата
Петмесечното рали на европейските акции се сблъсква със сезонни рискове
Големите букинг платформи ще свалят обяви за апартаменти, които крият данъци
В България се строят нови вятърни централи след 13-годишна пауза
Д. Цанев: Една агенция помага за санирането и искат да я закрият
Инженер на Volvo разкри голямото предимство на китайците
Пет коли, които не трябва да се купуват с над 200 000 км пробег
Как камерата за боядисване на автомобили допринася за по-прецизна работа?
Bugatti остава с ДВГ – механиката се оказва по-важна от ускорението
Покупка на кола от фалирала марка – лудост или добра сделка
Евровизия отваря небето: Повече директни полети от Германия до Бургас за лято 2027 г.
Новите правила: Изплащат пенсиите от 4 септември
Радев увери: Българската държава няма да остави своите граждани на стихията
С мисъл за другите: Доли Партън била готова да приема експериментални лекарства за рак