Петролът поевтинява в четвъртък сутринта в условията на глобални разпродажби на капиталовите пазари, след като щатските акции отчетоха най-големите си дневни спадове от 2011 г. насам, а бенчмаркът Dow Jones изтри целия си ръст за годината, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през декември поевтиняват с 0,57% до 66,44 долара за барел. При сорта Брент понижението е с 0,54% до 75,76 долара за барел.
„Низходящата тенденция на петролните пазари се подхранва от опасенията за евентуално намаляване на търсенето в контекста на рязкото поевтиняване на акциите“, коментира Лукман Отунуга, анализатор в FXTM.
Пазарите бяха сериозно засегнати през този месец от редица притеснения, включително свързани с търговската война, обезценяването на валутите на развиващите се пазари, нарастващите разходи по заемите и доходността по облигациите, както и бюджета на Италия.
Американският суров петрол е поевтинял от началото на месеца с 10%, а Брент – с 9%.
Пазарите са изнервени и заради наближаващите санкции срещу иранския износ на петрол, които ще влязат в сила на 4 ноември.
Под натиска на Вашингтон китайските петролни компании Sinopec и China National Petroleum не са поръчвали никакъв петрол от Иран за ноември поради опасения, че нарушаването на санкциите може да засегне глобалните им операции.
Китай е най-големият клиент на Иран по отношение на вноса на „черно злато“. Спирането на доставките означава, че много рафинерии ще трябват да търсят алтернативи.
Част от недостига би могъл да бъде компенсиран от САЩ, където производството и запасите са на високи нива.
Запасите от суров петрол в САЩ се повишиха през миналата седмица за пети път подред на седмична база, нараствайки с 6,3 млн. барела до 422,79 млн. барела. Данните са на Администрацията за енергийна информация. Производството запазва нивата си от 10,9 млн. барела на ден, което малко под рекордните 11,2 млн. барела, достигнати в началото на октомври.
Междувременно златото с незабавна доставка достигна тримесечен връх, след като поскъпна с 0,27% до 1237,07 долара за тройунция. Среброто и платината повишават цената си съответно с 0,74% и 0,34%. Медта обаче поевтинява с 0,91%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,13% до 96,23 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,10% до 112,15 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,17% до 0,7072 долара.
*Информацията е актуална към 9:20 часа


Трагедия: Възрастен мъж му прилоша и се удави край Китен
Организират благотворително бягане във Варна
Зловеща находка: Откриха труп на тийнейджър
45 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Безводието в Рогачево стигна чак до Брюксел
Меме акциите за трилиони долари вече са тук. Инвеститорите трябва да са готови
Индия показа, че забраната на социални мрежи за тийнейджъри има и негативи
ФИФА се оказа права за цените на билетите на Световното
Източният фланг на ЕС настоява за ускорено финансиране на ПВО
Швеция може би е моделът за оцеляването на либерализма
Ford жертва по един двигател на ден, за да реши големия си проблем
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
Бъдещата българска кола: Тествахме Ora 5, която от зимата ще се прави в Ловеч
Най-безшумните коли – дизели унижават електромобили
Митов: България не може да бъде посредник между Киев и Москва
Националната мюсюлманска конференция избра Ахмед Хасанов за главен мюфтия
Как българските книги стигат до световните издатели?
Пиян шофьор с 1,63 промила събори ограда в Берковица и избяга
2430 километра по границите на България с 45-годишен велосипед