Нова автомобилна компания бе създадена в Сърбия. Тя се казва Aqos и ще предлага пълна гама модели – от компактни машини до всъдеходи и дори суперколи, съобщава Auto Motor und Sport.
Основател на Aqos е Саша Милованшевич, който в кариерата си е работил за някои от най-големите автомобилни производители в света. В екипа му са включени още специалисти от Германия, Великобритания и Италия, както и сътрудници на Техническия университет в Белград.
В гамата на Aqos ще бъдат включени 7 модела. Базовият ще бъде Aqos 25, чиято дължина ще бъде 3850 мм, а теглото – 940 кг. За този автомобил е предвиден 1,2-литров мотор с 95 к.с., който ще позволи ускорението от 0 до 100 км/ч за 9,5 секунди и развиване на максимална скорост от 185 км/ч.
Една стъпка по-горе ще се разположи тривратката Vale 45 с дължина над 4000 мм и тегло 1050 кг. За хечбека е предвиден 1,4-литров турбо двигател със 180 к.с. Машината ще развива от 0 до 100 км/ч за 6 секунди и ще вдига до 235 км/ч.
Следва спортното купе Zulu 60 с 2+2 места и задно предаване. То ще бъде оборудвано с 2,4-литров V6 агрегат, развиващ 270 к.с. Максималната скорост при модела ще е около 260 км/ч.
Моделът Aqos Fastback ще бъде достъпен в две версии - с две и с четири места. Неговата дължина ще бъде 4790 мм, а теглото - 1600 кг. Фастбекът ще получи 3,2-литров би-турбо V6 мотор, развиващ 370 к.с. С него автомобилът ще ускорява от 0 до 100 км/ч за 5,5 секунди и ще развива максимална скорост от 270 км/ч.
Двуместната спортна кола Aqos Javier ще разчита на V10 двигател с обем 4,7 литра и 505 к.с. Тази машина ще ускорява от 0 до 100 км/ч за 3,5 секунди и ще развива максимална скорост от 330 км/ч.
Сърбите предвиждат и всъдеход под името Peja 4XL Off Road, чиято дължина ще бъде 4660 мм, а теглото – 1800 кг. За него е предвиден 3,7-литров агрегат V6, развиващ 330 к.с. Ускорението от 0 до 100 км/ч ще отнема 7 секунда, а максималната скорост ще достига 250 км/ч.
Флагманът на новата компания ще бъде суперколата PM, за която засега няма никакви подробности. Очаква се те да станат известни по време на автосалона в Женева през март, когато Aqos ще покаже пред публика своя първи модел. На изложението трябва да бъде изнесена и информация за производството на колите.
Още снимки на автомобилите вижте в Automedia.bg


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
4 типа мъже, на които не може да вярвате