IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Китайската CATL отчита слабо въздействие на американските мита върху бизнеса си

Ограничената експозиция на концерна спрямо САЩ му позволява да запази глобалната си доминация при батериите

12:35 | 15.04.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Най-големият производител на електромобилни батерии в света – китайската Contemporary Amperex Technology (CATL), отчита ограничено въздействие на митата на САЩ и остава оптимистичен относно перспективите пред търсенето на електрически превозни средства, съобщава Bloomberg.

CATL отчете 33% скок на печалбата за първото тримесечие. Нетната печалба на компанията достига 14 млрд. юана (1,9 млрд. долара), докато пазарните прогнози клоняха към 13,8 млрд. юана.

Приходите на CATL растат с малко над 6% на годишна база до 84,7 млрд. юана, изоставайкки от очакванията на анализаторите за 95,5 млрд. юана. Мащабът на CATL ѝ помага да подобри ефективността при приходите.

Ръководството на CATL посочва, че въздействието на американските мита е слабо, като експозицията на компанията към САЩ е „малка“.

Анализатори на Citigroup Inc. изтъкват, че ръководството на CATL очаква преките и косвените доставки на батерии за САЩ през първото тримесечие да достигнат около 2-3% от общия бизнес, по-малко от първоначално очакваните 12%, което предполага, че компанията може да е направила някои корекции преди въвеждането на налозите.

Goldman Sachs Group Inc. обаче понижи прогнозите за нетната печалба на CATL до 2027 г. поради съкращенията на обема за САЩ и някои насрещни ветрове при брутната печалба.

Президентът на Доналд Тръмп иска да отблъсне вноса на произведени в Китай стоки, докато CATL се опитва да заобиколи бариерите чрез лицензиране на технологията си, увеличаване на научноизследователската и развойна дейност извън Китай и снабдяване с материали от региони, които не са в конфликт с Вашингтон. Разходите за научноизследователска и развойна дейност на групата са се увеличили за периода с 11% до 4,8 млрд. юана.

CATL също така инвестира в отвъдгранични производствени съоръжения в страни като Германия и Унгария, въпреки че търсенето на електромобили извън Китай се охлади последната година. По-слабият ръст на продажбите на електрически модели извън китайския пазар ограничи потока от приходи, който генерира по-високи маржове.

След като Вашингтон наложи 145% мита върху вноса на стоки от Китай, водещата позиция на CATL на пазара е разклатена за сметка на съперници като южнокорейската LG Energy Solution Ltd. Натиск оказва и законът за инфлацията (IRA), който беше приет при президента на САЩ Джо Байдън и който има за цел да намали зависимостта на страната от чуждестранни субекти, считани за рискови за националната сигурност.

Независимо от това CATL напредва с плана си за вторично листване на борсата в Хонконг, което се очаква да бъде най-голямото по рода си в света за тази година.

Въпреки предизвикателната перспектива CATL остава в удобна позиция, с глобален пазарен дял от около 38,2% въз основа на данни за първите два месеца на годината. Най-близкият ѝ конкурент е световният лидер при продажбите на електромобили BYD Co. с дял от 16,9%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:35 | 15.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още