Къщата, в която е живял Цветан Радославов, автор на химна на България, на ул. „Ангел Кънчев“ №3 е паметник на културата и тя категорично няма да бъде нито събаряна, нито надстроявана. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова на страницата си във Facebook.
По инициатива на Фандъкова и по предложение на главния архитект на София арх. Здравко Здравков Столична община възлага изработването на актуализирани режими за опазване на сградата и на цялата зона около паметника, които ще се предложат за приемане на Министерството на културата.
"Това е единственият законен начин, по който може да се въведат рестрикции на застрояване в зоната и се надявам, че Специализираният експертен съвет по опазване на недвижимото културно наследство към Министерството на културата ще го приеме", пише Фандъкова.
Издадената през 2020 г. заповед за изменение на плана стъпва на внесено положително становище от Министерството на културата, като в заповедта е поставено условие за намаляване на застрояването. То обаче може да бъде законово гарантирано само ако Министерството на културата приеме предложението на общината за въвеждане на нов охранителен режим в зоната на паметника.
"Затова поискахме от Министерството на културата да не съгласува проекти за намеси в сградата и охранителната ѝ зона до приемане на новите режими за опазване", отбелязва Фандъкова. "Това е общото ни становище с кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков, който по закон има задължение да съобщи заповедта и да събере възраженията към нея", посочва още столичният кмет.
Изработването на режими за опазване, които да определят обхвата на допустимите намеси в зони, е ключова задача както за защита на паметниците на културата, така и на средата около тях. Затова и по инициатива на главния архитект Столична община разработи такива режими за цялата зона между бул. „Патриарх Евтимий“, ул. „Граф Игнатиев“ и ул. „Георги С. Раковски“, както и за всички единични недвижими културни ценности в нея, отбелязва Фандъкова.
„Надявам се, че нашите предложения ще бъдат приети от Министерството на културата и неговата специализирана администрация, която единствена има право да утвърждава режимите за опазване на културните ценности“, допълва столичният кмет.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Украински войници лекуват стреса със сесии с шамани и аяхуаска
Билки и подправки с диуретичен ефект
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция