Лондон е водещият град за глобални инвестиции в бизнес имоти през 2017 г. Това показват данни на консултантската компания JLL, които опровергават доскорошните твърденията, че несигурността около Brexit затруднява вложенията в сектора.
През миналата година инвестициите в бизнес имоти в Лондон са нараснали с 35% спрямо 2016 г. до 26,7 млрд. евро.
На второ място е Лос Анджелис с 18,6 млрд. евро, а Ню Йорк пада на трето със своите 17 млрд. евро.
Данните на компанията показват устойчивост на световния пазар на недвижими имоти въпреки геополитическата несигурност. Обемът на сделките в глобален мащаб достига 567 млрд. евро за цялата 2017 г., което надхвърля нивата, отчетени през 2016 г.
Заради очертаващите се предизвикателства пред пазара на бизнес имоти в световен план обаче експертите очакват забавяне на инвестициите. За тази година прогнозата е, че обемите ще са с 5-10% по-ниски заради трудното намиране на качествени, първокласни активи и затягането на дисциплината на инвеститорите предвид очаквания край на възходящия цикъл на пазара.
Водещите градове се очаква да привлекат една четвърт от инвестициите в сектора на имотите по света през следващите три години, като на челните места ще са Лондон и Ню Йорк. Сред лидерите ще попаднат още Амстердам, Лос Анджелис, Сан Франциско, Шанхай, Сидни и Торонто. Градове като Берлин, Бостън и Сиатъл, установили се като водещи центрове за наука и технологии, ще продължат да укрепват завоюваните позиции.
Заради недостига на качествени активи в топ 30 на най-предпочитаните дестинации ще влязат и градове като Ванкувър, Бризбейн и Осло.
Световните топ 7 обаче - Лондон, Ню Йорк, Токио, Париж, Сингапур, Хонг Конг и Сеул, ще се задържат на върховите си позиции поне в средносрочен период.
Що се отнася до най-популярните държави за инвестиции в имоти в световен мащаб, Великобритания оглавява списъка, като си връща лидерството, а Германия остава след нея. Това показват данни на BrickVest, цитирани от онлайн изданието property-wire.com.
На второ място са САЩ, следвани Франция, а едва на четвърто място се нарежда Германия.
Продължава да се увеличава и интересът към второстепенни пазари на имоти заради възможностите за по-голяма доходност.


Учителите ще работят по единни критерии за детското развитие
Психолог: За пълноценна почивка са нужни минимум осем дни отпуск
Изложба във Варна представя историята на стоковата борса и тържищната търговия
Световният фотографски елит гостува във Варна
Президентските избори ще са на 25 октомври, реши правителството
Удар в Сирия засили напрежението между Израел и Турция
Биткойн остава в консолидация, криптопазарът още е в „криптозима“
„Кайрос“ е само един от проблемите: има над 170 нефтени петна в Черно море
Акциите на Moderna и Merck поскъпнаха рязко след пробив на ваксина срещу меланом
Фешараки: Би трябвало да следим горивата, не петрола, част 3
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Eлектрически SUV надхвърли 1000 км пробег
НАСА даде още две години живот на Voyager 2, защо това е важно?
Слънчево и горещо ще е утре, на места до 38 градуса
Швеция нащрек: Двама руснаци лагерували до дома на шефа на Saab
Баща и син пращали психотропни лекарства чрез куриерска фирма
Тръмп може да създаде най-големия противовес на САЩ – една по-силна Европа