IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Австралия обмисля по-строго прилагане на забраната за ползване на социални мрежи от тийнейджъри

Правителството планира да подложи на стрес тест закона, който забранява на платформи да създават акаунти за лица под 16 години

09:53 | 26.06.26 г.
Автор - снимка
Редактор
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Премиерът на Австралия заяви в петък, че държи да се увери, че забраната за ползване на социални мрежи от деца в страната е възможно най-строга, след като ново проучване установи, че мярката – първата по рода си и вече в сила от шест месеца – е оказала незначително влияние върху ползването им от тийнейджърите, съобщава Ройтерс.

Правителството планира да подложи на стрес тест закона, който забранява на платформи като Instagram на Meta и YouTube на Google да създават акаунти за лица под 16 години.

„Това, което искаме да направим, е да се уверим, че законите са възможно най-строги и че ще издържат на всякакви правни оспорвания, които бъдат предявени“, заяви премиерът Антъни Албанезе пред Australian Broadcasting Corp.

Той добави, че един от основните приоритети ще бъде да се гарантира, че Комисията за онлайн безопасност – регулаторът на интернет в страната – разполага с достатъчно правомощия, за да изпълнява задачите си.

Албанезе не даде допълнителни подробности за това какви мерки ще предприеме правителството, а регулаторът отказа да коментира.

Новаторският експеримент на Австралия се следи отблизо от държави по целия свят, които се стремят да го последват на фона на опасенията за психическото и физическото здраве на младежта. Великобритания например обяви този месец планирани ограничения, които отиват още по-далеч, тъй като ще засегнат и платформите за игри и за стрийминг на живо.

Комисията за онлайн безопасност и министърът на комуникациите Аника Уелс заявиха, че подготвят съдебни действия срещу редица платформи, които могат да бъдат глобени с максимална глоба от 49,5 млн. австралийски долара (34 млн. щатски долара), ако се установи, че системно не са спазвали забраната.

Reddit е завела дело във Върховния съд срещу забраната, като делото все още е на етап предварителни изслушвания. В петък Ройтерс не е успяла да получи незабавен коментар от Reddit.

Когато австралийската забрана влезе в сила през декември, се появиха първите съобщения, че тя е довела до закриването на милиони акаунти, но родителите твърдят, а проучванията показват, че използването на социалните медии от тийнейджърите почти не се е променило.

Статия, публикувана тази седмица в British Medical Journal, посочва, че 85% от австралийците на възраст от 12 до 15 години все още използват социалните мрежи три месеца след влизането в сила на забраната според проучване сред 408 тийнейджъри.

Две трети от непълнолетните потребители са продължили да ползват платформите, като са декларирали, че са навършили 16 години, или са публикували селфи, което платформата е приела като доказателство, че са навършили 16 години, се посочва в статията.

„Въпреки целта (на забраната) да забави достъпа до социалните медии и да намали риска от онлайн вреди, бяха открити малко доказателства за незабавно и съществено намаляване на отчетеното ползване на социалните медии от подрастващите“, се посочва в нея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:53 | 26.06.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още