Една от емблемите на американската армия самолетоносачът Forrestal беше предаден за скрап. Пентагонът продаде огромната машина, чиято цена днес се равнява на 2 млрд. долара, на компанията All Star Metals за сумата от 1 цент.
Пътят на Forrestal от супер самолетоносач до метал за скрап започва през 1954 г. Тогава той става най-големият кораб във военноморските сили на САЩ и е обявен е като чудо на техниката.
Дълъг е над 320 метра, а екипажът му достига 3500 души. Преди около шест десетилетия той е струвал 217 млн. долара, но стойността му в днешни пари е два милиарда долара.
Най-запомнящият се епизод в историята на Forrestal е свързан със серия от експлозии и пожар през 1967 г. край Виетнам. Причина за него е инцидентно изстрелване на ракета. Жертви на трагедията стават 134 души. Ранените са над 300.
През 1993 г. самолетоносачът е изведен от експлоатация, а днес - 20 години по-късно, е в ръцете на All Star Metals.
Вижте още във видеото на Bloomberg.


Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
преди 12 години *** щях да им дам 1000 долара? А защо няма търг? Да покажат документите от държавната поръчка? Фалирали терористи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Китайците щяха да дадат много повече :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "NAVY gave the company 1 cent TO TAKE the ship " - Цитат от края на видеото отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цял долар щях да дам ееей! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Цял долар щях да дам ееей! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз щях да дам 3 цента ако бяха се обадили че го продават :)Малкият ми син щеше да е най-щастливото момче на земята ако си има такава голяма играчка :))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ей, да бяха казали, че го продаввт, щях да им дам 2 цента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години 'му 'сичко се смята бе колега ;)) - като са по-големи разходите, да им ги ДО-платят! - а този 1цент ми е толкова корупционно миришещ, че точно намеква за незвъзможността да се вземат много пари поради ред причнини вкл. и дадената от теб, то не може да се вземат никакви пари... и айде за 1цент! *** да не искаш да кажеш, че купувача се е набутал /тъй както стадото си мисли угодно за него/ и е дал повече, отколкото ще изкара??? - ако ще разсъждаваме в тази плоскост да примерим аргумента "целесъобразност" за 2-та контрагенти: Пентагонът (общо-държавно-субсидирано) с/у частна компания (частно-лично-лични средства)?единия контрагент е представен от служител, който не е обвързан по никакъв начин от печалбата/загубата, а в другия случай е обратното... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Всичко е точно, разходите по разглабяне на кораба ще са по-големи от стойността на суровините дето ще се извлекат от него :)Само не разбирам що не го превърнаха в подводен риф по някое крайбрежие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нормално, а се налага мнението, че лошите практики в БГ се се родили сами тук... отговор Сигнализирай за неуместен коментар