Японското правителство занижи първоначалната оценка за растежа на страната през третото тримесечие, посочвайки, че капиталовите разходи са били по-ниски от първоначално изчислените и след като слабото външно търсене изгуби инерцията, получена от икономическата политика на министър-председателя Шиндзо Абе.
Брутният вътрешен продукт на Япония е нараснал с 1,1% на годишна база за периода юли-септември спрямо второто тримесечие, ревизирайки надолу първоначалната оценка за ръст от 1,9% на годишна база, публикувана преди три седмици. Анкетираните от Nikkei и Wall Street Journal икономисти очакваха ревизираната прогноза да бъде до 1,5 на сто, пише MarketWatch.
Това е сериозен спад спрямо първата половина на годината, когато японската икономика се разшири с около 4 на сто, задминавайки дори растежа на американската. Икономиката на САЩ нарасна с повече в сравнение с японската през третото тримесечие – цели 3,6 на сто.
С наближаването на края на годината японското правителство и централните банкери продължават да разчитат на възстановяването на износа и вътрешните бизнес инвестиции.
Именно тях те виждат като ключови, за да продължи икономиката своя подем след планираното повишение на данъка върху продажбите през април следващата година. Ревизираните данни за БВП не носят много окуражаващи сигнали.
Правителството понижи и прогнозата за размера на капиталовите разходи – те остават без промяна. Първоначално бе отчетен ръст от 0,7 на сто. Данните показаха, че материалните запаси са нараснали с 0,7% на годишна база през третото тримесечие.
Но възстановяването на икономиката изгуби инерция през третото тримесечие, тъй като цените на акциите се стабилизираха, спадът на йената е в застой и след като икономическият растеж на развиващите се пазарни икономики се забави повече от очакваното. А те формират две трети от японския износ.
Повече за икономиката на Япония можете да разберете от видео материала.


Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: печалбите от AI засенчват войната в Залива
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО
След ареста на Джеймса: Как се присвоява имот?
Скандал с постановка на Народния театър, Валери Йорданов я представя и в частен