Икономическата несигурност задържа младите българи при родителите им. Това заяви икономистът Явор Алексиев от Института за пазарна икономика пред Bloomberg TV Bulgaria в коментар на статистиката на Евростат, според която 52,8% от българите между 25 и 34 години продължават да живеят в бащината си къща.
Икономистът посочи, че ниските доходи са основна причина голяма част от българските младежи да се отделят на по-късен етап от семействата си.
Той уточни, че тенденцията е валидна и за други държави от Централна и Източна Европа.
Тази тенденция е типична за държави, където хората не са свикнали да живеят под наем, нямат културата на теглене на ипотечен кредит и изплащане на жилище, посочи икономистът. Наред с това България е от страните, в които огромна част от населението притежава дома, в който живее.
„Разбира се, зад тази негативна тенденция стоят други неща като състоянието на икономиката, пазара на труда и неговата отвореност към младите хора, а дори и качеството на образователната система“, отбеляза още Алексиев.
Когато пазарът на труда не предлага условия и ниво на плащане, за да се чувства спокоен един млад човек и да поема риск да тегли кредит, той продължава да живее под наем или просто се прибира при родителите си, каза Алексиев.
По-бързото стъпване на пазара на труда и постигане на доход, който да стига за самостоятелен живот, е причината в някои държави тенденцията да е позитивна, коментира Явор Алексиев. Заплащането при младежите е ключов фактор – с придобиването на по-голям трудов опит, те придобиват право на по-високо заплащане.
По думите му ще са необходими поне десет години, за да се изгради някакъв работещ модел, който да повлияе на тази негативна тенденция.
Още вижте във видеото


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително


преди 9 години И какво лошо като живеят с родителите си? Нищо фатално няма в това. Дорде бях ерген си живеех със семейството си т.е. родителите си. Като се ожених, теглих кредит купих жилище и пак си живея със семейството /съпруга и деца/. Така във всеки миг от живота си съм се чувствал обичан и в добра компания, в най-близък кръг. Като студент в друг град съм бил на квартира, но след като завърших нямах потребност да се отделям от близките си. Така че това е до възпитание, лични взаимоотношения и цветоусещане! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мога смело да кажа, че много ме впечатли това понятие - "култура на теглене на кредит". Сякаш, ако не теглиш кредит, си *** като бодигарда на цар Киро. Просто у нас заплатите са форма на безусловен базов доход, а с такива възнаграждения можеш само да пиеш бира до средата на месеца и шумно да мачкаш кенчетата след това. А втората половина на месеца я изкарваш в размисли за херметизма и разумността на вселената, като изразяваш сериозни съмнения в разумността да спреш да пиеш бира, само и само заплатата да ти стигне за цял месец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А колко от младите от 18-35 живеят в собствени жилища, дали 5% или по-малко? Това за 90-те % изобщо не е вярно. 90% от българите живеят в жилища, собственост на член от тяхното семейство(баща, майка, дядо, баба), а не в собствени такива. Българите живеещи в собствено жилище едва ли е повече от 25%. В Западна Европа и Щатите този % е много по-висок и е поне 40%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ти мислиш ли че някъде по света има толкова стабилна работа че да нама начин да я загубиш в следващите 20 год?Ето ти го проблема, страхливи и мързеливи мамини синчета, стах от поемане на отговорност, страх от поемане на риск и седи на топличко зад полата на мама, докато е жива, после мрънкай и се оплаквай колко България за нищо не става, ама поне па пиенето е евтино та може да се напива младежа от сабахлем отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не икономическата несигурност, а начина на мислене и възпитание, който личи и от коментарите. Щом някой не вижда проблем в това, че дедо му е спал при тейка си до 35 години, нито в това и той да направи като дедо си то за какво става дума? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години българите не сме бедни :) бедни са в Индия, в Африка ... но не и ние, от 7 милиарда население, ние сме в топ 20% ... ако това е бедно, здраве му кажи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хайде стига с това "ниско заплащане". В България над 90% живеят в собствени жилища. Да, нормално е със започването на трудовия живот да не живееш в центъра на София в собствено жилище, но това не означава, че заплащането не стига за наем. Основния проблем е грешното разбиране и на родители и на деца, че излизайки всичко трябва да ни е осигурено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Е и къв е проблема ...дедо ми и той е живял при тейка си...сетне си е построил полека лека къща и те така ...Ама номера е да се тегли кредит и да се влезе в системата от която излизане няма ...всички млади с кредит !Ами една дърта майна...?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Икономическа несигурност?Или просто казано бедността задържа младите при родителите им, защото с тукашните нива на заплащане трудно се излиза на квартира, а за собствено жилище е почти невъзможно и да се мисли. Говоря за обикновените хора, а не за програмистите или партийците назначени по бордовете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар