Увеличаване на средствата за образование и здравеопазване в бюджетите на общините за 2013 г. поискаха от КНСБ и Националното сдружението на общините в Република България /НСОРБ/. Това беше обявено на пресконференция, на която бяха обсъдени възможностите за подобряване на финансовото състояние на общините.
От сдружението предлагат в бюджета за образование за 2013 г. да бъдат отпуснати допълнително 34 млн.лв. Друго искане е увеличението на заплатите на учителите да бъде според тяхната квалификация. В тази връзка синдикатите предлагат целево финансиране на средното образование с 15 млн. лв, което ще позволи увеличение на заплатите на учителите с 30 лв. от следващата учебна година.
Друго предложение на КНСБ е бюджетът в сферата на социалните услуги да бъде увеличен с 23 млн.лв. за следващата година. Според председателя на сдружението на общините Димитър Попов заетите в този сектор в последните години имат най-ниско възнаграждение за своя труд. По неговите думи за сферата на здравеопазването трябва да бъдат отпуснати допълнително 26 млн.лв.
Общините настояват и за финансиране от държавния бюджет в инфраструктура в областните градове. Близо 70% от пътищата в страната са второкласни и третокласни и са общинска собственост, затова капиталовата субсидия на общините трябва да бъде увеличена с 42 млн. лв. за поддръжка на инфраструктурата, коментира още Попов.
КНСБ подкрепя всички предложения за увеличаване бюджета на общините догодина. По изчисления на синдиката те ще струват на държавата около 250 млн.лв, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа