Германската икономика неочаквано се е свила през последното тримесечие на 2022 г., показват данните на федералната статистическа служба (Destatis) в понеделник, изпращайки сигнал, че най-голямата икономика в Европа може да навлиза в очакваната от много рецесия, съобщава Ройтерс.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е намалял с 0,2% на тримесечна база, докато очакванията на анализаторите, анкетирани от медията, бяха, че икономиката ще стагнира. През третото тримесечие БВП отбеляза повишение от 0,5% спрямо предходните три месеца.
Намалението в края на 2022 г. означава, че рецесията - често определяна като две последователни тримесечия на спад - е станала по-вероятна, докато много експерти прогнозират, че германската икономика ще премине през спад и през първото тримесечие на 2023 г.
От икономическото министерство обаче смятат, че ситуацията в Германия ще се подобри от пролетта нататък. Миналата седмица германското правителство ревизира във възходяща посока своите икономически прогнози за 2023 г., като сега се очаква ръст на БВП от 0,2% спрямо есенните прогнози за 0,4 на сто спад.


14 души са пострадали при катастрофа за денонощие у нас
Виц на деня - 14 април
Мачовете по ТВ днес (14 април)
Цените на петрола падат на фона
Без ток във Варна на 14 април 2026
Си Дзинпин: Световният ред се разпада на фона на войната с Иран
САЩ започнаха блокада на Ормузкия проток въпреки шанс за нови преговори с Иран
ООН предупреждава за риск от нов скок в цените на храните
S&P 500 изтри загубите за 2026 г. на фона на надежди за сделка с Иран
Блокадата на Ормузкия проток е много по-рискована акция от Венецуела
Най-безсмъртният Mercedes се продава - в приказно състояние
Нечувано: Китайска кола е номер 1 във Великобритания
Най-после: Наказания за шофьорите, които бавят лявата лента
Екология ли? Частните самолети на Volkswagen летят по 4 пъти на ден
8 страхотни комбита с 4х4
Средната цена на дизела удари 1,78 евро за литър
Тенчо Тенев: МВР и "Пътна помощ" са реагирали бавно за спрелия тир в тунел "Витиня"
Критичен сценарий: Реална липса на горива още в края на април
Феновете молят Овечкин: Още една година!
Три пъти по-скъпи са станали жилищата в София за 10 г.
преди 3 години Потъваме бързо, неусетно почти... отговор Сигнализирай за неуместен коментар