Промишленото производство в Япония се сви отново през декември, слагайки край на слабо тримесечие за производствения сектор на страната, докато вниманието на централните банки бе съсредоточено върху подобреното потребление и нетната търговия, спомагащи възстановяването на икономиката, съобщава Bloomberg.
Промишленото производство се е свило с 0,1% на месечна база през декември и с 2,8% на годишна, за което са натежали бойлерите и измервателните съоръжения, сочат данните на японското министерство на индустрията. Икономистите бяха в очакване на спад от 1%,
През третото тримесечие показателят е записал понижение от 3,1% спрямо предходния тримесечен период, като това е било най-големият спад от началото на пандемията насам - резултат, който вероятно ще натежи на икономиката в края на годината.
Въпреки че данните са по-добри от прогнозите, промишленото производство продължава да е под предпандемичните си нива от декември 2019 г. Тази слабост може да бъде използвана от Японската централна банка (ЯЦБ) като оправдание да се продължи с паричните стимули в подкрепа на икономиката.
"Като се има предвид, че пазарът на труда все още не се е върнал на предпандемичните нива, днешните резултати за производството няма да променят съществуващия аргумент на ЯЦБ, че ще продължи със сегашната си парична политика", смята Харуми Тагучи, главен икономист на S&P Global Market Intelligence.
Сред опасенията за Япония и централната банка на страната е световното икономическо забавяне, предизвикано от агресивното парично затягане. Международни финансови организации все повече предупреждават за риска от забавяне, като директорът на Международния валутен фонд (МВФ) прогнозира, че една трета от икономиката на света ще изпадне в рецесия тази година.
Забавяне на търсенето в Китай също е източник на притеснения. През декември износът към Пекин намаля за пръв път от седем месеца насам, след като бързото прекратяване на политиката за нулев брой новозаразени с коронавирус доведе до рязък ръст в положителните случаи.
Недостигът на чипове също продължава да е низходящ риск за японския автомобилен сектор.
Отделен доклад показа във вторник, че продажбите на дребно в Япония са нараснали с 1,4% през декември спрямо ноември. Въпреки инфлацията, която достигна над 40-годишен връх, данните показват, че потреблението остава устойчиво до известна степен.
Същия ден стана ясно, че съотношението между наличните работни места и работниците за тях е останало на ниво от 1,35 пункта, или на всеки 100 души, търсещи работи, е имало 135 свободни позиции.


Един загина, а 24 пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Хороскоп за 30 юни 2026
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за денонощие у нас
Путин: Русия ще продължи настъплението си до пълното превземане на четири украински области
Трагедия: Две българчета са открити мъртви в автомобил в Кипър
Н. Митева: Електронните рецепти ограничиха употребата на антибиотици у нас
Трафикът през Ормузкия проток намаля след нови атаки срещу кораби
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Петролът ограничи ръста си, след като САЩ и Иран прекратиха взаимните атаки
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Самолет, автобус, кола, влак: Как най-евтино и бързо да стигнем до морето
Гала стана баба за втори път
Yettel обновява ТВ плановете си с повече екрани за едновременно гледане и позиции за премиум съдържание
Миланов: Част от паричните потоци за “Баба Алино” са от Дубай