Икономиката на Италия все пак отбеляза известен растеж през третото тримесечие вместо стагнацията, каквато първоначално изчисли националния статистически институт на страната, съобщава Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Италия е нараснал с 0,1% през трите месеца до края на септември, като потребителските разходи и износът подкрепят разширяването.
Резултатът частично ще компенсира изненадваща ревизия, обявена в четвъртък във Франция, чиято икономика неочаквано се сви през същия период. Това може да помогне да се избегне низходяща оценка на БВП на еврозоната, когато бъдат публикувани новите данни следващата седмица. Преди това се смяташе, че икономиката на региона се е свила с 0,1%.
Новините за растежа на италианската икономика ще дадат още един тласък на премиера Джорджа Мелони, след като Moody's Investors Service се отказа да понижи рейтинга на страната, а Европейската комисия (ЕК) се въздържа от открити критики към по-свободната фискална позиция на правителството.
Според централната банка на страната рисковете за финансовата стабилност остават значителни, но са намалели благодарение на по-здравата банкова система. Ведомството добавя, че кабинетът на Мелони трябва да се съсредоточи върху фискалната предпазливост и реформите, насочени към насърчаване на растежа.
Икономиката на Италия се разширява през третото тримесечие. Източник: Istat/Bloomberg
Според последните прогнози на централната банка правителството се бори с икономика, която се очаква да нарасне само с 0,7% през тази година, а дългът достига 140% от брутния вътрешен продукт (БВП). И въпреки това премиерът трябва да финансира обещанията към избирателите, включително намаляването на данъците и помощта за домакинствата с по-ниски доходи, като същевременно продължава да намалява дефицита на страната в съответствие с правилата на Европейския съюз (ЕС).
В края на ноември Мелони одобри план на стойност 27,4 млрд. евро за насърчаване на екологичните инвестиции и облекчаване на разходите за енергия за индустриалния сектор. „Искаме да подкрепим домакинствата и бизнеса, за да ги направим главните герои на един балансиран и реалистичен преход“, заяви министърът на екологичния преход Джилберто Пичето Фратин.


Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
АПС с очакване вотът на недоверие да е успешен
Украйна потвърди: Неизвестни дронове са преследвали самолета на Зеленски
Ванс: САЩ се надява на "добри новини“ за уреждането на конфликта в Украйна
За първи път: Бебе бенгалски тигър се роди в зоопарка в Стара Загора
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”
преди 2 години браво , добро постижение ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар