IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Кристалина Георгиева: Светът не е готов за трупащите се сътресения

Организациите не осъзнават неравенствата, произтичащи от глобализацията, трябва да се уверим, че това няма да се случи с изкуствения интелект, заяви тя

10:36 | 08.06.26 г.
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. Снимка: Bloomberg LP
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. Снимка: Bloomberg LP

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева заяви, че след поредицата от кризи през последните години светът трябва да изгради основи, които да издържат на все по-честите сътресения, предава Bloomberg.

„Притеснявам се, че все още не сме осъзнали напълно, че светът ще изглежда така. Няма да стигнем до момент, в който сътресенията ще изчезнат“, коментира Георгиева в подкаста „Лидери“ на Bloomberg.

Георгиева, която е начело на базирания във Вашингтон кредитор от 2019 г. насам, премина пре Covid пандемията, войната в Украйна, сътресенията с митата и сега конфликта в Близкия изток. МВФ има кредитен капацитет от малко под 1 трлн. долара и нейната работа, както тя самата я определя, е да поддържа фокуса на 191-те страни членки на фонда върху съвместната работа за по-голямото благо на световната икономика.

„Най-доброто оръжие, с което разполагаме, е обективният анализ“, отбелязва тя.

Една от големите трансформации, които се случват в момента, е разпространението на изкуствения интелект и отражението му върху трудовите пазари и местните икономики. Георгиева казва, че организациите, включително нейната, не осъзнават неравенствата, произтичащи от глобализацията, и иска да е сигурна, че това няма да се случи с изкуствения интелект.

„Ние като цяло, включително фондът, не оценихме правилно негативната реакция срещу глобализацията, която възникна поради факта, че да, световната икономика се справя по-добре като цяло, но много общности бяха опустошени, защото работните им места изчезнаха и не им беше обърнато достатъчно внимание“, посочва тя. „Ще ви кажа какво не бих искала да се повтори – същото да се случи с изкуствения интелект“, добавя Георгиева.

Фондът ще актуализира прогнозите си за световната икономика през юли, след като понижи прогнозата си за растежа за тази година през април поради войната в Близкия изток. Кредиторът прави и ежегодни икономически прегледи на страните членки наред с други доклади под мандата му за наблюдение.

Оценка на Русия

През 2024 г., две години след като Русия нахлу в Украйна, МВФ съобщи, че ще възобнови годишния си преглед на икономиката на Русия, т. нар. Член IV, за първи път от началото на войната.

Планът срещна остра реакция от редица страни членки на ЕС, които оспориха решението на Георгиева. Те заявиха, че ангажирането на Русия по икономически въпроси ще легитимира усилията на Кремъл за избягване на санкциите.

„Това беше много труден момент, тъй като бомбардировките се извършваха и от двете страни. Решихме да отложим. Трябва да съберем данни за търговията, вноса, износа. Русия не е много склонна да предоставя тази данни“, отбелязва Георгиева.

Тя допълва, че „в даден момент редовната оценка ще бъде възобновена“, без да посочва подробности кога ще стане това.

Фондът подкрепя Киев с финансиране, обвързано с основни реформи, след нашествието на Русия, включително две програми за 15,6 млрд. долара през 2023 г. и 8,1 млрд. долара тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:36 | 08.06.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още