Само шест седмици след встъпването си в длъжност Лиз Тръс обяви, че подава оставка като министър-председател на Великобритания, предаде Ройтерс. Това се случи, след като икономическата ú програма предизвика шокови вълни на пазарите и вся разделение в редиците на нейната Консервативна партия.
Говорейки пред вратата на своята администрация на „Даунинг стрийт“ 10 в Лондон, Тръс призна, че не може да изпълни обещанията, които даде, когато се кандидатира за лидер на Консервативната партия, тъй като е загубила вярата на своята партия.
„Признавам, че предвид ситуацията не мога да изпълня мандата, за който бях избрана от Консервативната партия. Затова говорих с Негово Величество краля, за да го уведомя, че подавам оставка като лидер на Консервативната партия“, заяви тя.
„Тази сутрин се срещнах с председателя на парламентарната група на Консервативната партия сър Греъм Брейди. Постигнахме съгласие, че ще има избори за ръководство, които да бъдат завършени през следващата седмица. Това ще гарантира, че ще продължим да изпълняваме нашите фискални планове и да поддържаме икономическата стабилност и националната сигурност на нашата страна", посочи Тръс.
„Ще остана министър-председател, докато не бъде избран приемник. Благодаря ви", каза тя.
47-годишната Тръс подава оставка след само 44 дни на поста и се превръща в най-кратко управлявалия министър-председател в британската история. Досега рекордът принадлежеше на Джордж Канинг, който е заемал поста 119 дни през 1827 г.
Консерваторите все по-активно призоваха Тръс да се оттегли, след като беше принудена да отмени по-голямата част от икономическата си програма, която предизвика срив на британския паунд и държавните облигации след представянето си на 23 септември.
Тръс уволни уволни финансовия си министър Куаси Куартенг и назначи на негово място бившия министър на здравеопазването Джеръми Хънт в опит да успокои настроенията, но в сряда още един министър подаде оставка. Министърът на вътрешните работи Сюела Брейвърман посочи като причина за напускането си нарушение на министерския кодекс, но изрази и недоволство от посоката на миграционната политика.
Според депутати от Консервативната партия най-вероятните наследници на Лиз Тръс са или бившият финансов министър Риши Сунак, или Пени Мордаунт, която стана трета в надпреварата за следващ министър-председател само преди шест седмици.


Европейската награда за архитектура гостува във Варна
Варна продължава да тъне в боклук
Какво време ни очаква във вторник?
Засякоха трима шофьори с алкохол и дрога зад волана по пътищата из Варненско
Спиапаха варненска с голямо количество дрога
Кралският колеж в Кеймбридж затяга контрола след обвинения в сексуален тормоз
Ел Ниньо може да повиши глобалното затопляне с над 2°C през 2027 г.
Новите глобални мита на Тръмп вече са оспорени в съда
Съветите на Forbes Travel Guide за луксозни пътувания през лятото, част 2
Съветите на Forbes Travel Guide за луксозни пътувания през лятото, част 1
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Осем неща в автомобила, без които може да минем
Автобус скъса мантинелата и навлезе в насрещното на „Цариградско шосе“
Луксозен SUV на Zeekr се заключи веднага щом напусна Китай
В Черна гора назначиха министър, отричащ геноцида в Сребреница
Защо системата "Фрея" може да не спаси Украйна от руските ракети
7 ползи от червеното цвекло за женското здраве
Как Зеленски си създаде съперник в лицето на Михайло Федоров
Бездомен тунизиец уби италиански журналист
преди 3 години Щеше ми се пак да пробва да "преговаря" с Лавров тая глyпавата, но не би. отговор Сигнализирай за неуместен коментар