Софийският градски съд пусна от домашния арест бизнесмена Васил Божков и му наложи по-лека мярка за неотклонение – парична гаранция в размер на 130 хил. лв. Съдът се мотивира с това, че вече са минали осем месеца от задържането му, съобщава БНТ.
Според съда няма опасност на свобода Божков да извърши престъпление. Няма риск и бизнесменът да влияе върху събирането на доказателства. Също така няма опасност и той да се укрие.
След като преди дни Софийската градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт в съда по разследване за организирана престъпна група за изнудване, длъжностни и корупционни престъпления, адвокатите на Божков поискаха промяна и на мярката му за неотклонение, допълва БТА.
Васил Божков бе предаден на съд като подбудител в съучастие с длъжностни лица от Държавна комисия по хазарта (ДКХ), които са допуснали да не се таксуват и да не се събират в пълен размер дължими такси по Закона за хазарта. Вследствие на престъпната дейност са нанесени щети на държавния бюджет в размер на близо 560 млн. лева, като са събирани много по-ниски такси.
Съдът реши бизнесменът да е под домашен арест в началото на септември 2023 г. Това стана, след като той доброволно се завърна в България от Дубай, където се укриваше месеци наред. Веднага след кацането му на летището в София той беше отведен за преглед в МВР болница, след което задържан за 24 часа. Бизнесменът беше разпитан от прокурори, пред които обясни, че е бил „жертва на рекет“.
Коалицията на бизнесмена Васил Божков КП "Център" ще се яви на изборите на 9 юни с 9 кандидати за депутати. А самият той ще бъде водач на листата в Пазарджик.


Филип Буков няма да получи хонорар като водещ на концерта за Деня на Варна
Предлагат родните нацисти да чистят улиците във Варна, както непалците
Спипаха петима във Варна и региона с наркотици
16-та клубна изложба на Модел клуб – Варна представя впечатляващи макети
Йотова: Бъдещето на младите хора зависи от нашата отговорност към тях
Почина Хироши Окуда, който настояваше Toyota да направи Prius и RAV4
Руското черноморско пристанище Новоросийск гори, показват данни на НАСА
Н. Вълканов: „Справедливата цена“ - риск за избора на потребителя
Трафикът по река Рейн на практика е спрян заради рекордната суша
Римейк на Тито: Вучич показа, че може да има добри връзки и с Киев, и с Москва
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Toyota призна: Не можем да се сравняваме по цени с китайците
Реглажът на преден и заден мост – малка настройка с голямо значение за безопасността
Средната заплата в България достигна 1444 евро
Магия на свещи: Боби Вълчев с джаз спектакъл в Античния театър
Митрофанова се надява на нормален диалог между България и Русия
Филип Буков отказал хонорар за празничния концерт на Варна