Доналд Тръмп сигнализира, че ще даде подкрепата си за легализирането на марихуаната в родния си щат Флорида, където избирателите ще могат да гласуват за немедицинската ѝ употреба на вота през ноември.
Това представлява значителна промяна в политиката на бившия президент и настоящ кандидат на републиканците за Белия дом.
„Ще бъде направено по много съгласуван, законен начин. И начинът, по който се справят във Флорида, мисля, че ще бъде наистина добър“, каза Тръмп в подкаст, публикуван във вторник, с Лекс Фридман.
Коментарите на кандидат-президента са факт, след като по-рано той публикува в своята Truth Social, че Изменение 3 – както е известна кампанията за легализацията, ще изравни Флорида с други щати, като също така ще помогне за налагането му като „президент на реда и закона“.
Промяната в позицията на Тръмп е поредният сигнал, че той се опитва да разшири изборната си база – най-вече като привлече младите избиратели – и подчертава въпрос, по който вицепрезидентът и кандидат на демократите Камала Харис е срещала критики от по-прогресивните части на обществото.
Критици посочват, че по времето си на прокурор Харис е задържала хора за свързани с марихуана обвинения. Вицепрезидентът вече има по-прогресивни виждания по въпроса, предлагайки законопроект за декриминализирането на марихуаната, докато бе член на Сената и подкрепяше усилията на администрацията на Джо Байдън за помилване на американците, задържани за притежание.
„Независимо дали на хората им харесва, или не, това ще стане с одобрението на избирателите, така че трябва да бъде направено по правилния начин. Трябва щатският законодател да създаде закони, които да забранява използването ѝ на публични места“, посочи Тръмп.
Той също така заяви, че не трябва да бъдат съсипвани животи и да се хабят парите на данъкоплатците за арестуването на възрастни хора, които имат у себе си количества за лично ползване.
Собствената администрация на Тръмп в своя мандат заплаши да даде повече свобода на федералната прокуратура да прилага законите за марихуаната в щатите, които са предприели мерки по декриминализирането ѝ, преди в крайна сметка да реши, че всеки щат сам ще си решава как да регулира употребата.


Какво ще е времето днес?
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
Министърът на финансите Скот Бесент започва да изглежда отчаян
Тръмп обяви началото на "икономическа война" срещу Иран
Дългът на САЩ достигна $40 трилиона, заемите се увеличават с исторически темп
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Дрон се разби в Румъния по време на руска атака срещу Украйна
Сензация: 14-годишно арменче срази Карлсен
СОС заседава извънредно заради "Ледения парк"