Осем наказателни процедури от Европейската комисия (ЕК) срещу България преминават на втория им етап през този месец – изпращането на мотивирано становище, след като институцията не е получила задоволителен отговор на първото уведомително писмо. Ако в двумесечен срок страната ни не изпълни изискванията или не предприеме действия за постигане на съответствие на местното законодателство с нормите на Европейския съюз (ЕС), Комисията ще предяви иск пред Съда на ЕС.
Брюксел започва и една нова наказателна процедура срещу страната ни, става ясно от съобщение на Комисията.
ЕК иска от България да изпълни европейските законодателни изисквания за обществените поръчки и рекламата на адвокати съгласно директивата за услугите, както и да въведе правилно в националното законодателство рамковата директива за отпадъците, директивата за устойчивостта на критичните субекти, правото на устен и писмен превод в наказателното производство, ДДС ставките, специалния режим за малките предприятия и веригите на собственост.
Комисията изпраща също така и официално уведомително писмо на България за нарушение на регламента за метана, тъй като страната не е определила компетентен орган, който да отговаря за мониторинга и осигуряването на спазването на правилата. Ако София не отговори в срок от два месеца, ще последва изпращане на мотивирано становище.
ЕК посочва, че България не е въвела правилно в националното си законодателство няколко разпоредби на изменената директива за отпадъците, сред които елементи относно общите минимални изисквания за схемите за разширена отговорност на производителя, както и специфични изисквания относно мониторинга и оценката на мерките за предотвратяване на образуването на отпадъци. Предупреждението на ЕК е изпратено още през 2023 г.
Комисията иска също така България да спазва европейските правила за обществените поръчки. За поръчките над определен праг се изисква да се възлагат в съответствие с принципите на прозрачност, равно третиране и недискриминация, за да се гарантира лоялна конкуренция, посочват от ЕК.
Според ЕК българският закон за обществените поръчки нарушава тези задължения, като възлага изпълнението на дейностите по национална системна интеграция на една компания - „Информационни услуги“ АД, без тя да отговаря на условията, които биха оправдали подобно директно възлагане на поръчка.
ЕК посочва, че най-малко 25 възлагащи органа в България са сключили договори за услуги с държавното дружество без процедура за възлагане на обществена поръчка. Комисията ще даде държавата на съд, ако не получи отговор на становището.
Що се отнася до рекламата съгласно директивата на ЕС за услугите, ЕК посочва, че правните рамки и професионалните кодекси за поведение на адвокатите в България на практика забраняват рекламата. Адвокатите в България имат право да споделят само ограничена информация, като например за езиците, които говорят.
Комисията иска също така от група държави, вкл. и България, да въведат в националните си законодателства директивата относно устойчивостта на критичните образувания, за да гарантират критични услуги, като транспорт, здравеопазване и т.н.
ЕК посочва, че България все още не е транспонирала в националното си законодателство мерки относно правото на устен и писмен превод в наказателните производства.
Новата процедура срещу България, както и още осем държави членки на ЕС, е заради регламента за метана. Държавите не са уведомили Комисията за компетентен орган, отговорен за наблюдението и осигуряването на прилагането на правилата.
ЕК е изпратила мотивирани становища и на Кипър заради директивата за прогнозираните емисии на някои атмосферни замърсители, Португалия – заради директивата за пречистването на градските води, Ирландия – заради изискването услуги, свързани с имоти, да се предоставят свободно, само ако доставчикът на услугата идва от страна със същите регулации, и др.
Комисията предявява съдебен иск срещу Франция заради изискванията на страната за етикетиране и сортиране на отпадъците.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Бранденбургската врата грейна в цветовете на дъгата
Погачар спечели за пети път "Тур дьо Франс"
Денят започва с дъжд и завършва с жега
Продължава най-мащабната евакуация заради пожарите във Франция и Испания
8 женски поведения, които отблъскват мъжа