„Лукойл“ няма договори за доставка на петролни продукти на територията на Украйна, а рафинерията на компанията в България доставя петролни продукти на вътрешния пазар на страната и в рамките на определените квоти за износ, заяви пред ТАСС изпълнителният директор на компанията Вадим Воробьов.
„Лукойл" няма сключени договори за доставка на свои петролни продукти на територията на Украйна. Продуктите от рафинерията в Бургас ще се продават на вътрешния пазар на България и на други налични дестинации в рамките на квотите за износ за трети страни, определени в 9-ия пакет от санкции на ЕС", каза той.
Воробьов коментира информацията, че деветият пакет от санкции на ЕС съдържа разрешение за износ на петролни продукти с руски произход от страните от ЕС за Украйна.
На въпрос за доставките по петролопровода „Дружба" Воробьов отбеляза, че редица руски компании извършват доставки по този тръбопровод, тъй като в момента ембаргото не се прилага за доставките по тръбопровода.
„След продажбата този петрол и произведените от него петролни продукти (по подобен начин и руският газ, доставян за ЕС, и продуктите от него) вече не принадлежат на руските компании", отбеляза той.
По-рано БНР съобщи, че поради новите санкции българският завод на „Лукойл" ще запази възможността да продава петролни продукти само в България или в Украйна, а продажбите в страните от ЕС и трети страни ще бъдат забранени от 5 февруари 2023 г.
Изпълнителният директор на "Лукойл" Вадим Воробьов (вляво) по време на своя среща с българския президент Румен Радев в София. Снимка: БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ
Сред продуктите, разрешени за износ за Украйна, са реактивно гориво, различни видове керосин, петрол, горива и други. За България износът на тези горива е разрешен поради необходимостта да се ограничат рисковете за околната среда. Окончателното решение за износа на петролни продукти ще трябва да бъде взето от българските власти. Те трябва да са сигурни, че тези продукти са предназначени само за потребление в Украйна или че продажбата и доставката им не са свързани с опит за заобикаляне на санкциите.
В началото на декември българските власти се споразумяха с Европейската комисия, че на българските компании ще бъде разрешено да купуват, внасят и прехвърлят руски нефт, доставян в страната по море. В същото време властите решиха да забранят продажбата на петролни продукти, произведени от руски нефт, на трети държави, включително други държави членки на ЕС, от 5 март 2023 г.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?
преди 3 години Нали беше много ербап, че ще затворят, ако им ограничат износа? Сега нито дума вече. Само плашат рашистите. Беззъби кучета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Държавата да се запаси с горива на СОБСТВЕНА територия и особено дизел за да няма после хуманитарна криза и да се връщаме към доставки с каруци след 5 февруари 2023! отговор Сигнализирай за неуместен коментар