В първите два дни след налагането на санкциите срещу руските петролни гиганти "Лукойл" и "Роснефт" пазарната им оценка намалява с общо 424 млрд. рубли (5,2 млрд. долара), изчислява рукото опозиционно издание The Moscow Times на базата на данните от търговията на Московската фондова борса през миналата седмица.
Според тях седмицата е приключила със спад на цената на акциите на "Роснефт" от 3%, което означава спад на капитализацията от 127 млрд. рубли (1,56 млрд. долара). За "Лукойл" загубите са по-съществени - книжата са поевтинели със 7,2%, или 297 млрд. рубли (3,66 млрд. долара).
Изданието отбелзява, че един от собствениците на "Лукойл" Вагит Алекперов, който държи дял от 28% в компанията, е изгубил 83 млрд. рубли, или малко над 1 млрд. долара, само за тези два дни.
През лятото и двете компании съобщиха за намаляване на приходите заради по-ниската цена на петрола, както и заради силната рубла. Според изчисленията на Ройтерс приходите от търговия с петрол в руския бюджет намаляват с 20% до 6,62 трилиона рубли през първите девет месеца на годината.
Анализатори от руската "Алфа Банк" предупреждават, че поставянето на двете водещи компании в сектора под санкции може да има сериозни последици, защото част от контрагентите ще спрат операции с тях, опасявайки се от вторични санкции. Американският президент Доналд Тръмп също съобщи за ограничени покупки на руски петрол от Индия и Китай.
На първо време, очакванията на експертите в Русия са за намален износ на петрол и по-големи отстъпки за останалите клиенти. Това може да се смекчи от ръст на цената на петрола на световните пазари и от отслабване на руската рубла. Но всичко ще зависи от желанието на САЩ да въведат вторични санкции - реално петролът се търгува не от добиващите компании, а от търговци и на клиентите не им се налага да общуват директно със санкционираните дружества, допълват руските анализатори, цитирани от The Moscow Times.
Официалната позиция на Кремъл е, че санкциите няма да окажат негативно въздействие на Русия, а по-скоро на САЩ заради поскъпването на петрола. Водещите сортове на световните петролни пазари поскъпнаха с около 7% през миналата седмица.
Ройтерс обаче обръща внимание, че пазарът не реагира панически, както би следвало, ако се очаква намаление на предлаганите количества от "Роснефт" и "Лукойл". По данни на агенцията двете компании добиват повече от половината петрол в Русия - 5,3 млн. барела дневно и изнасят 3,5 млн. барела дневно.
Колумнистът на Ройтерс Клайд Ръсел припомня, че в началото на войната през февруари 2022 г. цената на петрола скочи до 140 долара за барел поради опасенията от загуба на руския износ.
Според него санкциите на Запада срещу руската петролна индустрия няма да спрат износа на петрол, но ще го затруднят и ще намалят приходите от търговията в руския бюджет. Ръсел отбелязва и предстоящите разговори между американския президент Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин, които също могат да се окажат решаващи за износа на руския петрол.


Патриарх Даниил: Света Богородица не е оставила света и продължава да закриля своите чеда
През август термометрите удрят до 39 градуса, много дъжд през октомври и ноември
Задължителната физзарядка се връща в училищата за учениците от I до IV клас
Бургас изглежда по-добре от Варна, но изостава още повече по заплати, БВП на човек и диверсификация на бизнеса
Пълни плажове и заведения във Варна на 15 август
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Пептидите не бива да се превръщат в новия фентанилов проблем на Китай
Унгария потапя шлепове, за да повиши нивото на Дунав край АЕЦ „Пакш“
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
1600 хектара изгоряха в Белгия: ЕС се включи в битката с рекордния пожар
Летище Катания възобнови полетите, след като тревогата за Етна беше понижена
Рецептата Dnes: Шоколадова торта с кафе
Дизелът поскъпва двойно по-бързо от бензина: Каква е причината?
Туск предупреди: "Само силните ще избегнат войната" на фона на мащабен военен парад в Полша (СНИМКИ)