Рафинерията "Нефтохим Бургас", която е в активите на руската компания "Лукойл" има осигурен петрол до края на септември и води преговори за доставките през октомври. Това съобщи особеният управител Евгени Симеонов, цитиран от пресцентъра на икономическото министерство. Заедно с министъра Александър Пулев той участва в брифинг в Бургас, на който беше съобщено, че Великобритания е удължила дерогацията и рафинерията може да продължи да работи до 29 октомври. Тепърва започват разговори със САЩ относно техните санкции, като дерогацията на американското Министерство на финансите изтича на 29 октомври.
Пулев уточни още, че преговорите с Великобритания са били част от усилията на правителството за синхронизиране на сроковете и лицензите на Лондон и Вашингтон.
Рафинерията работи въпреки наложените през есента на 2025 година санкции срещу руската "Лукойл", тъй като България чрез своя особен управител гарантира, че средства от дейността ѝ не спонсорират военната машина на Русия. САЩ и Великобритания въведоха строги ограничения за "Лукойл" и "Роснефт", които не се приеха от ЕС, но опасенията от вторични санкции накараха много компании да съобщят, че спират работата с компании, свързани с двата петролни гиганта.
От октомври 2025 година досега изключението за българската рафинерия беше удължено на няколко пъти, включително и в мандата на служебното правителство на Андрей Гюров. След преговори през февруари Вашингтон разреши българската рафинерия да продължи да работи до 29 октомври. Паралелно "Лукойл" търси и купувач на своите международни активи, но досегашните кандидати не можаха да спечелят доверието на Вашингтон.
България спазва поетите ангажименти
Според направените в законодателството промени приходите от работата на българската рафинерия се събират в специален фонд, който ще бъде изплатен на собственика след вдигане на санкциите срещу него. Симеонов заяви категорично, че България не купува петрол от дружества, които са поставени под санкции и изпълнява всички ангажименти, които са поети пред Великобритания и САЩ. Доставчици са "световни гиганти", отбеляза още той.
Симеонов посочи, че работата на рафинерията се увеличава през последните два месеца, а цените се влияят от фактори, заради които поскъпват горивата в цяла Европа - спиране на работата на рафинерии в Близкия изток. Надценката на българската рафинерия обаче минимална и се поддържат "приемливи цени на горивата". Симеонов допълни, че няма да има шоково поскъпване на горивата, а се очаква през следващите месеци цената им да започне да пада.
Последните официални данни за работата на "Нефтохим Бургас" от Националния статистически институт (НСИ) са за май и те показват, че производството на бензин и дизел постепенно се нормализира след кратък шок през ноември и декември 2025 година. България изнася по-голямата част от бензина, който произвежда и част от дизеловото гориво.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм
Нина Добрев изненада с нова прическа, вече е блондинка