Служебният кабинет отпуска 184 млн. лева за възнаграждения във висшите държавни училища и научните организации. Това обяви служебният премиер Димитър Главчев на брифинг в Министерския съвет, уточнявайки, че постановлението е прието днес на подпис от правителството.
Допълнителните разходи в общ размер 184 млн. лева са за увеличаване на възнагражденията на академичния състав по Закона за висшето образование в държавните висши училища и научните организации, считано от 1 април 2024 година.
"Избързахме, тъй като не знаем какво ще се реши. Знаете в каква процедура са сега по сформиране на правителство... и за да не кажат хората: "Те се скриха и не си изпълниха обещанието", решихме да го направим в такъв спешен порядък, за да са спокойни и синдикатите, и хората от академичния състав“, мотивира се Главчев.
В брифинга участваха и министърът на образованието и науката Галин Цоков, както и представителите на синдикатите.
Цоков припомни, че преди няколко месеца бяха отпуснати близо 80 млн. лева за повишаване на заплатите на академичния състав и на академичния състав, който е с непреподавателски функции. Тези нови 184 милиона лева ще доведат до това, че заплатите на най-ниската академична длъжност ще могат да нараснат до 2516 лева“, каза просветният министър.
Разговорите за ръст на заплатите в държавните университети започна в мандата на служебното правителство на Главчев. Премиерът посочи, че си спазват обещанието, което е дадено при изплащането на първите милиони.
Държавните университети обявиха, че спират работа в знак на протест на 20 май по повод неизпълнение на поетите от държавата ангажименти, заложени в Закона за висшето образование.
Впоследствие правителството анонсира допълнителното финансиране.
Общият финансов ресурс за реализиране на приетите от Народното събрание промени възлиза на около 184 млн. лв.
Приетите от НС промени в Закона за висшето образование предвиждат определяне от 1 април 2024 г. на нови минимални основни заплати за най-ниската академична длъжност; определяне на минимални основни заплати за изследователи, специалисти и експерти; увеличение на възнагражденията на лицата от академичния състав в държавните висши училища за достигане на средна брутна заплата не по-малка от 180 на сто от средната брутна за страната и увеличение на стипендиите на докторантите в размер не по-малък от 150 на сто от минималната работна заплата за страната.


От Варна стартира 13-дневният пешеходен преход по Туристически маршрут „Черноморски път"
Варна отбелязва Деня на Ботев с общоградско поклонение
7% е годишната инфлация у нас
Лятото идва с бури и градушки
Съдът образува дело за магнолиите в центъра на Варна
OpenAI разговаря с JPMorgan и Citigroup за първичното публично предлагане
Балконските фотоволтаици могат да намалят сметките на домакинствата с 30%
Местните инвеститори на TSMC намаляват разликата с оценката на Уолстрийт
ЕЦБ: Очакванията за потребителските цени се понижават, но остават над целта
Chevron: Юни и юли ще са критични за запасите от петрол
Maserati отдава почит на легендарен болид
Младите хора променят автомобилния пазар
Тези V8 и V6 са по-чупливи и от 3-цилиндрови двигатели
Нов Hummer предизвиква Ford Bronco и Jeep Wrangler
BMW отново е пред Mercedes и Audi по продажби
Момче прати селски кмет в безсъзнание след удар с лопата
И тази година Белоградчишките скали са декор на “Опера на върховете”
Песков: Румъния не отговори на предложението на Путин за падналия дрон
Затварят за движение Дунав мост при Русе на 4 юни