Кандидатите за президент в Сенегал започнаха предизборните си кампании в събота след седмици на масови протести в страната, избухнали заради опитите на настoящия президент Маки Сал да отложи вота. Изборната надпревара на 24 март се очаква да бъде най-напрегнатата, откакто Сенегал обяви независимост преди повече шест десетилетия. Това коментира по повод предстоящите избори в Сенегал Румяна Дечева, експерт по международно политическо развитиe, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Много неочаквано решение на Конституционния съд определи тази дата - 24 март, за дата на изборите, посочи събеседникът. "Разликата между това, което очаквахме през януари - изборите да протекат нормално на 25 февруари, и днес е, че всички 19 кандидата имат много по-малко време, като единствено кандидатът на управляващите е напълно подготвен и разполага с всички инструменти от властта", коментира Дечева.
Някои от кандидатите намериха процеса за изключително непочтен и непрозрачен и решиха да не участват в надпреварата, добави експертът. "Решението на Конституционния съд в страната, което дойде след отмяната на изборите, практически постави управляващата партия в Сенегал в по-изгодна позиция", уточни анализаторът.
"Основният кандидат на опозицията все още не е освободен от затвора и излежава присъда, въпречи че се очаква да бъде освободен по един закон, който беше гласуван съвсем наскоро и който гарантира освобождаването на политически затворници, задържани след януари 2021 г. досега, като са задържани за нормална политическа дейност - организиране на митинги, агитиране в полза на определена политическа линия, заставащи срещу политики на управляващите", поясни експертът.
Дечева коментира и развитието на военната криза в Судан, както и очакванията Кения да изпрати 1000 души в Хаити, като част от мироопазваща мисия.
Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


16-та клубна изложба на Модел клуб – Варна представя впечатляващи макети
Йотова: Бъдещето на младите хора зависи от нашата отговорност към тях
Ето къде няма вода във Варна днес
Властите апелират за висока бдителност заради повишения риск от горски пожари
Радев: Правителството ни прие първи стъпки по проблема с младежката престъпност
Трафикът по река Рейн на практика е спрян заради рекордната суша
Римейк на Тито: Вучич показа, че може да има добри връзки и с Киев, и с Москва
Запазване на напрежението в Близкия изток ще оскъпи петрола с още 10-15 долара
Бюджетният дефицит на Русия скочи рязко въпреки печалбите покрай войната в Иран
Spotify иска от изпълнителите да разкрият дали са хора или изкуствен интелект
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Toyota призна: Не можем да се сравняваме по цени с китайците
Реглажът на преден и заден мост – малка настройка с голямо значение за безопасността
Путин: Русия не заплашва Япония
Postbank финансира ключовия вятърен парк „Стражица“, ускоряващ енергийния преход и ESG трансформацията на България
Експерти за агресията: Тарикатите са на пиедестал, къде са родителите?
Бойко Ноев за "ЕМКО": Атака срещу оръжейната индустрия на България
Затварят плаж в Свети Влас заради замърсена вода