Контролираната от правителството на Саудитска Арабия компания Neom, която разработва едноименния футуристичен град по проект на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, планира да набере 10 млрд. риала (2,7 млрд. долара) чрез заем, съобщава Bloomberg, цитирайки източници, запознати с темата.
Neom, подразделение на суверенния фонд на Кралството, разговаря с група фирми, предимно местни инвеститори, за да набере пари, с които да подкрепи финансирането на ранните етапи от строежа на проекта на стойност 500 млрд. долара, добавят източниците. Банките преговарят за условията с Neom и ако бъде постигнат успех, заемът може да бъде реализиран през следващите няколко месеца.
Отделно, Neom иска да набере до 3 млрд. риала от местни банки, за да финансира изграждането на луксозен туристически комплекс на остров Шуша, изтъкват още източниците, пожелали да запазят анонимност.
Оглавяван от принц Салман, Neom е най-големият проект в неговия план за диверсификация на Саудитска Арабия от петрола – основната сила на икономиката на страната. Престолонаследникът иска да превърне града в символ на технологичната революция на арабския свят, който ще трансформира икономиката на Кралството и ще служи като тестово поле за технологии, които биха могли да променят ежедневието на хората.
Разработчикът вече е подписал няколко сделки за привличане на инвестиции в проекта. Миналия месец Neom финализира споразумение на стойност над 21 млрд. риала с група местни инвеститори за разработване на временни жилища и съоръжения за 95 хил. души съгласно сделка за публично-частно партньорство. Преди това компанията подписа заем в размер на 3 млрд. риала с Riyad Bank за финансиране на развитието на туристически курорт, наречен Sindalah.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие
Новолунието в Лъв променя живота на част от зодиите
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
преди 3 години До: cyclop ... курортно селище е ... като другите изградени в СА ... с атракциони , офис площи ... има търсене на такива екзотики в пустинята , те го предлагат ... кво те бърка ?! ти строиш нещо подобно в Балкана и са ти конкуренция ли ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това в никакъв смисъл не е "град". Това е затвор. В пустинята. С брутално грешна архитектурна концепция, при това. Ще следя с интерес развитието на фиаското. отговор Сигнализирай за неуместен коментар