IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Изтъргуваха 2,82% от капитала на БФБ за 3,84 млн. лв.

SOFIX се понижи с 0,35% до 1 068 пункта, а акциите на борсата поевтиняха с 4,42% до 10,8 лв.

18:46 | 23.10.25 г.
Снимка: БФБ
Снимка: БФБ

Днес се изтъргуваха 2,82% от капитала на "Българска фондова борса" АД при спад в цената на акцията от 4,42% до 10,8 лв. Общият оборот с акции на дружеството беше 3,84 млн. лв. в 170 сделки.

Основен акционер в борсата е държавата, в лицето на Министерството на финансите с дял от 50,05%. Продадените днес 2,82% може да са били собственост на различни юридически или физически лица, дори на инвестиционни посредници, каквито са и банките.

Днес акциите на БФБ поевтиняха силно, но въпреки това са с ръст от 12,5% за седмица, от 20% за 3 месеца и от 33% за година. В последните дни акциите поскъпнаха, защото беше обявено общо събрание за разпределяне на извънреден дивидент от 1,26 лв. на акция. 

Основен актив на БФБ АД е "Българска независима енергийна борса" ЕАД, което търгува с електроенергията у нас.

SOFIX се понижи с 0,35% до 1068 пункта, като след БФБ по спад се наредиха "Уайзър Технолоджи" АД с 2,88% до 5,05 лв. и "Софарма" АД с 1,82% до 2,69 лв., както и още пет компании.

Нагоре в SOFIX бяха само "Шелли груп" ЕД с 2,3% до 104,441 лв. и ПИБ АД с 0,4% до 5,06 лв.

Общият борсов оборот достигна 5,55 млн. лв., от които 925 хил. лв. с "Велграф Асет Мениджмънт" АД, 105 хил лв. с "Шелли груп" ЕД, 48 хил. лв. с "Болкан енд Сий" АДСИЦ и 44 хил. лв. с "Инвестор.БГ" АД. 

С най-много сделки след 170-те с БФБ бяха "Шелли груп" ЕД с 30, "Фонд за недвижими имоти България" АДСИЦ и "Адванс Терафонд" АДСИЦ с по 22.

Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.

Свързани компании:

Българска фондова борса АД /БФБ/(BSE)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:46 | 23.10.25 г.
Най-четени новини
Още от Финанси виж още

Коментари

Финанси виж още