Случващото се в момента с търговските войни ще промени световната търговска карта и тази на производствата. Този коментар направи Тихомир Каунджиев, портфолио мениджър в "ЕЛАНА Фонд мениджмънт", в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Може съвсем скоро да бъде неизгодно да произвеждаш в Азия, и по-конкретно Китай. Възможно е прелокиране на производства от развиващите се пазари към Централна и Източна Европа“, прогнозира той.
Портфолио мениджърът отбеляза, че Китай показва решителност и отказва да отстъпи пред натиска на американската администрация. „Ще видим кой има по-здрави нерви в тази ситуация“, каза Тихомир Каунджиев. Той очаква силната волатилност да продължи през следващите седмици след решението на Тръмп да удвои своя залог спрямо Китай и предизвикания нов трус на пазарите.
Тихомир Каунджиев смята, че Европейският съюз следва балансирана политика и изчаква с контрамитата. „Ако ЕС договори търговски условия със страните от Третия свят, това ще олекоти удара от САЩ. Инвеститорите трябва бързо да направят преценка кои са печелившите позиции в тази ситуация“, съветва пазарният експерт.
Според него управителите на фондове трябва да са внимателни. „Към момента Китай предоставя по-добри инвестиционни възможности, но нивото на несигурност е високо", заяви той.
Той напомни, че най-силно на митата реагираха пазарите в Западна Европа и по-конкретно британските, френските и немските индекси. „Понижението във Великобритания в първоначалните часове на понеделнишката сесия достигна почти 15%“, коментира пазарният експерт и добави, че по-малки понижения във фондовите индекси имаше в Централна и Източна Европа.
"Облигациите от европейския континент предоставят прилична доходност, което може да се използва за временен буфер“, преценява Каунджиев.
Що се отнася до настроението на Българската фондова борса, той посочи, че то се промени след новините от САЩ. „Нямаше паника на пазара, но видяхме отдръпване от позициите, които отбелязаха ръст през последните шест месеца. Спадът беше умерен“, посочи той.
Какъв е спадът на индексите в различни места на света? Кои икономически сектори се оказаха най-устойчиви на търговската война? Как се отразиха митата на Тръмп на европейските акции? Ще намерят ли европейските облигации място в инвестиционните фондове?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.


Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
НАП: Средната цена на бензина у нас достигна най-високо ниво от началото на конфликта в Близкия изток
Механици: съпротивлението на въздуха вдига разхода гориво при високите скорости
Два пъти повече ухапани от кърлежи във Варна за седмица
България харчи 8% от БВП за здравеопазване, но остава последна по продължителност на живота
Унгарската мечта за еврото пренарежда облигационните пазари в Източна Европа
Испания рискува затворени барове и срив в услугите, ако ограничи мигрантите
Русия притиска студенти да попълват редиците на операторите на дронове
Замърсяването от въглища намалява глобалното производство на слънчева енергия
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Румъния модернизира старите си ракетни установки за удари на голямо разстояние
Откритие в Китай: хората са използвали напреднали технологии преди 146 000 години
Кои държави в Европа изнасят най-много пластмасови отпадъци
Кирило Буданов - миротворецът, който Путин иска мъртъв
Моди: Настоящото десетилетие се превръща в ера на бедствия
преди 1 година ....И как точно си представя стоки произведени в ЕС да се продават в Африка, Китай , Южна Америка....може би Сирия и Иран ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар