Българската фондова борса (БФБ) навлезе в предпразничен режим на работа. Активността е слаба, в сесията се осъществиха общо малко над 180 сделки, а оборотът възлиза на само 329,6 хил. лева. По-голямата част от оборота – 278,8 хил. лева, се формира от акциите, търгувани на основен пазар.
Всички индекси отчетоха ръстове в сесията. Основният индекс SOFIX добави 0,83% до 887,19 пункта, индексът на 40-те най-ликвидни акции BGBX40 се повиши с 0,64% до 170,28 пункта, на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT – 0,16% до 214,64 пункта, BGTR30 – с 0,61% до 868,26 пункта, и на малките и средни предприятия beamX – с 0,31% до 87,27 пункта.
От книжата, включени в SOFIX, няма губещи. „Химимпорт“ отчете най-силен ръст – 3,68%, следвано от „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) с 3,68%, „Доверие Обединен Холдинг“ с 2,02%, „Софарма“ с 1,76% и „Уайзър Технолоджи“ с 1,74%.
От акциите в BGBX40 най-силно поскъпват тези на „Зърнени храни България“ – с 5,83%, следвана от ПИБ, „Химимпорт“, „Булметал“ с 2,87% и „Неохим“ с 2,56%.
Четири акции от по-широкия индекс отчетоха спадове – „Монбат“ е най-губещата с понижение на цената от 1,6%, следвана от „Корадо-България“ с 1,48%, „Хидравлични елементи и системи“ с 0,97% и „Елана Агрокредит“ с 0,92%.
От акциите в индекса beamX също няма губещи, а „ИпоТех Софком“, „Болерон“ и „Уебит Инвестмънт Нетуърк“ отбелязват ръстове от, съответно, 1,72%, 0,93% и 0,81%.
„Шелли груп“ и „Адванс Терафонд“ са най-търгуваните акции в сесията с по 17 сделки, следвани от БФБ с 13 и „Уайзър Технолоджи“ с 10.
„Адванс Терафонд“ е с най-голям оборот в сесията – почти 54,2 хил. лева, следвано от „Шелли груп“ с 24,4 хил. евро.


Как ще подаваме данъчни декларации след приемане на еврото?
Умеров: Постигнахме реален напредък по време на разговорите в Берлин
Нов астероид и мистериозен обект приближават Земята през декември 2025
Броят на левовете в обращение намалява
Башар Асад живее в „луксозно изгнание“ в Москва
На мен няма да ми се случи: Под 10% от имотите в България са застраховани
Макрон рискува да погребе завинаги споразумението с Меркосур
Дебатът на пазара на облигации за курса на Фед през 2026 г. набира скорост
Руският петрол се продава с "най-голяма" отстъпка в Китай след санкциите
ЕС: Китай започва издаване на общи лицензи за редкоземни елементи
Кой печели и кой губи на българския пазар през 2025
Шофьорка обърка педалите и скочи в пълен с хора басейн
Jeep Wrangler получи специална версия
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Класически рецепти за Игнажден на 20 декември
Европа започва да се учи как да сваля дронове
Защо полетът на бомбардировача B-2 Spirit струва толкова скъпо?
Как американската товарна жп индустрия стана по-мръсна от въглищните електроцентрали