IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Украйна иска да използва 300 млрд. евро замразени руски активи за американски оръжия

Идеята е била повдигната в рамките на редица срещи между Украйна, нейни съюзници и екип на Доналд Тръмп през последните седмици

11:47 | 13.02.25 г. 18
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Украинските власти са поискали от американската администрация разрешение да ползват замразени руски активи на стойност 300 млрд. долара за закупуването на произведено от САЩ оръжие. Това съобщават за Bloomberg европейски представители, запознати с въпроса.

Идеята за конфискуване на активи и използването им за покупка на американски оръжия е била повдигана по време на редица срещи между Украйна, нейни съюзници и екип на президента Доналд Тръмп през последните седмици, посочват източниците. Предложението е стигнало директно до самия Тръмп, посочва един от запознатите, но засега няма индикации, че той е подкрепил идеята, допълват те още.

От Белия дом не са отговорили веднага на запитване за коментар.

Активи на Руската централна банка бяха замразени в рамките на санкции на Г-7 и Европейския съюз, след като Москва започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г. Те се съхраняват основно от клиринговата къща Euroclear в Европа. Досега Г-7 използваше само печалбата, генерирана от санкционираните активи, за да осигури на Украйна заеми за 50 млрд. долара.

Няколко европейски държави настояваха за конфискуването на активите при предишната американска администрация, но някои съюзници преразгледаха намеренията си след идването на власт на Доналд Тръмп, посочват източниците.

Като се има предвид, че по-голямата част от тези активи се съхраняват в Европа, това е коз, който европейците биха могли да използват при възможни преговори за мир в Украйна, посочва европейски дипломат.

Германия, Люксембург и Белгия, където повечето активи се съхраняват в рамките на Euroclear, остават много притеснени по отношение на идеята за конфискация заради евентуалния ефект върху финансовата стабилност, както и заради правни и други рискове. Европейската централна банка предупреди, че конфискуването на руски активи може да дестабилизира евровата система.

В същото време руски държавни представители обещаха ответни мерки, ако се стигне до конфискации. Правителството е разработило процедура за конфискуване на активи, притежавани от чужденци в Русия за такъв случай, съобщи по-рано през януари в. „Ведомости“. Все още има американски и европейски бизнеси, които работят в Русия, включително банки, и имат активи там. Москва също така попречи на някои западни инвеститори да приберат капитал и ценни книжа, държани в страната.

Въпреки всичко това украински държавни представители и някои от страните съюзнички все още вярват, че има икономически и правен аргумент в тяхна полза. Като се има предвид, че Тръмп намекна за необходимостта Украйна да плаща за бъдеща военна помощ, използването на активите може да се окаже решение, което също така да е от полза на САЩ и техните компании в отбраната, посочва един от привържениците на идеята.

Украински представители също така посочват правен аргумент, според който те могат да използват конфискациите в рамките на бъдещи военни репарации, които Москва може да се окаже, че дължи на Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:47 | 13.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

18
rate up comment 13 rate down comment 2
0pk
преди 1 месец
До: гъбко оо майсторе, теб съм те подминал по инерция днес. Стигнаха ли ти кутиите с бяла боя да заработиш надника? Покрай остсналите небивалици пропусна да разкажеш и как руззнаците грабят развития свят и теб лично, принуждавайки те да купуваш тоталитарни енергоресурси. Имаш още два часа да наваксаш, действай! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 1
0pk
преди 1 месец
До: khao ше се съгласиш ми, де ше идеш. Алтернативно надарените евроатлантисти като тебе не могат да мислят самостоятелно. Могат само да се пуйчат зад селските си ултимативни аргументации. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 15 rate down comment 7
mr. Yoda
преди 1 месец
Трилиони да натъпчеш у устата на управляващите жжидове у Киев - ще ги преглътнат на ура!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 7
Мечкан_Бикоядов
преди 1 месец
Да ти еб* майката ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 22
khao
преди 1 месец
До: рускиблата то там им е мястото.... язък за цинка! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 19
khao
преди 1 месец
До: 0pk ясно е какво иска да каже тая елементарна стията, но щом и нея не успя да разбереш, смятай къв глууупак е родила мaйкa ти! ... безнадежден си, така че се съгласявам с теб, само путинската хунта има право да граби чужда собственост ....законно, за другите е строго забранено! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 23
рускиблата
преди 1 месец
От рубриката "Своих не бросаем": Ковчези с останките на руски ватенки бяха изхвърлени на сметището в Челябинск - бяха открити изхвърлени цинкови ковчези с тленните останки на руски ватенки от 155-та бригада на морската пехота на русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 24 rate down comment 14
0pk
преди 1 месец
До: khao да е, те пак късно се сетиха. Европейските тарикати отдавна откраднаха всичко де им беше под ръка. А в тая статия дето цитираш пише, че се конфискува в следствие на корупция, законови нарушение и прочие антидържавни действия. Същото е в ЕС и САШ, даже по-строго. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 21
гъбко
преди 1 месец
До: aldy Вазе Женя Ватмана натъпка ли ви с бело?! Разбирате ги нещата с тъпченето ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 25
гъбко
преди 1 месец
До: sssaaa ... Аве, оживял абоpт, спуснАха ли опорките дет да се набирате по тех от вгъззраждани?! Или загряваш предварително?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още