IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Разговорите с Путин няма да са достатъчни за край на войната в Украйна

Западът трябва да е готов да подсили ангажиментите към Киев, пише в редакционен коментар Bloomberg

21:50 | 11.02.25 г. 11
Автор - снимка
Създател
Снимка: Erica Canepa/Bloomberg
Снимка: Erica Canepa/Bloomberg

По-късно тази седмица пратеници на Белия дом планират да обсъдят с европейските представители как да сложат край на вече тригодишната война в Украйна. За да могат преговорите да доведат до трайно споразумение обаче, САЩ и техните съюзници трябва да покажат, че са готови да го приложат, пише Bloomberg в редакционен коментар.

Към днешна дата президентът на Русия Владимир Путин не е демонстрирал сериозен интерес към постигане на мир. Русия контролира около една пета от Украйна и вярва, че има надмощие на бойното поле. Путин искаше да подчини цялата страна, но да си тръгне с части от четири опустошени от войната региона, след като даде повече от 600 хил. жертви, едва ли би било триумф. Той многократно е отричал суверенитета на Украйна и е поставял предварителни условия за преговори – включително ефективно разоръжаване на Киев и отказ от амбициите за влизане на Украйна в НАТО. Това ще улесни много подновяването на сраженията на по-късен етап.

Кремъл едва ли ще се ангажира с по-сериозни преговори, докато цената на войната не започне да надвишава тази на мира. Това почти сигурно ще изисква по-силен икономически и военен натиск от Запада – и надежден, дългосрочен ангажимент за сигурността на Украйна.

Украинските лидери, които гледат все по-реалистично на перспективите да си върнат изгубената територия на бойното поле, трябва да изпълнят своята част от договорките. Ако правителството на президента Володимир Зеленски иска да покаже, че заслужава постоянна подкрепа от Запада, то ще трябва да се справи с недостига на войски, като увеличи наборниците и намали наборната възраст до 25 години.

Борбата с корупцията е също толкова важна. Въпреки значителния напредък през последните години проблемите с прозрачността и управлението продължават да подкопават подкрепата сред съюзниците. Евентуалното членство в Европейския съюз (ЕС) и милиардите помощ за възстановяване ще зависят от отчетността.

Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп трябва да е готов да изпълни заплахите си за „високи нива на данъци, мита и санкции“ срещу Русия, ако Путин продължава да се помайва. Предходната администрация въведе петролни ограничения с потенциал за нанасяне на тежки щети в края на мандата си, атакувайки износ, който финансира около една трета от бюджета на Русия. Новата администрация трябва да прилага мерките стриктно, включително като заплаши и с вторични санкции индийски и китайски купувачи, които получават руски петрол над прага от 60 долара за барел.

Най-голямото предизвикателство ще бъде да се убеди Путин, че Западът възнамерява да подкрепи споразумение, така че Русия да не може просто да се превъоръжи и да поднови офанзивата си след няколко години. Както Зеленски подчерта в интервю за Bloomberg News в Давос, не може да има реалистични преговори без железни гаранции за сигурност от страна на Запада. Той настоява и за американски войски на терен.

В действителност обаче тежестта ще падне върху европейските мироопазващи сили, подкрепени от американска логистика, както и средства за разузнаване и наблюдение. Колкото и да е политически трудно това, страните, които е най-вероятно да участват – Великобритания, Полша, Франция и Германия, трябва да започнат да потвърждават обещанията си за войски, дори само за да убедят Путин, че говорят сериозно. Съгласието на НАТО противовъздушната отбрана на Полша да сваля руски ракети над Украйна, ако се насочат към полска територия, също би демонстрирало ангажираност. Междувременно украинските сили продължават да се нуждаят от повече и по-добри оръжия – и по-малко ограничения върху използването им.

ЕС трябва да покаже готовност да ускори присъединяването на Украйна, както за укрепване на демокрацията, така и за привличане на инвеститори за нейното възстановяване. Европа също трябва да действа много по-бързо, за да укрепи собствената си защита. Ще бъде необходим механизъм за съвместно финансиране, за да се подпомогне огромното увеличение на военните разходи. Фрагментираните процедури по възлагане на обществени поръчки трябва да бъдат рационализирани и отбранително-промишлената база на континента да бъде укрепена.

Без съмнение Тръмп би се радвал на бърз успех с Украйна, подобно на прекратяването на огъня между Израел и Хамас, сключено точно преди встъпването му в длъжност. Но слаба сделка, която да позволи на Путин да възобнови войната, би рискувала нов цикъл на конфликти и нестабилност, раздробяване на Запада и прекрояване на геополитическия баланс. И дори Тръмп няма да може да представи нещо такова като победа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:51 | 11.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 седмици
Странна работа е защо, адржеба броячът на постовете вдясно от датата и часа на текста, показва 10, а като ги преброиш-7.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 седмици
До: гъбко Момко, храниш ти надежди говежди. Продължавай и на кило наддавай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 седмици
"Разговорите с Путин няма да са достатъчни за край на войната в Украйна." Ами добре.А...БОЯТ работа върши ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 21 rate down comment 8
0pk
преди 1 месец
Не можах да разбере, защо изведнъж се смени целта от пълно поражение на П. на бойното поле до преговори за мир. Не може така. Трябва да се натиска до последно - докато оня с многото двойници в бункера не го затрупа някоя ракета. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 36 rate down comment 25
aldy
преди 1 месец
Реалното съотношение на убитите от двете страни е 10:1, аре нека е 6:1. Причината за това е подавляващото въздушно превъзходство, превъзходството в артилерия и избягването на "месни" щурмове. За това работят и разните ФАБ до 3 тона парчето. Какъв шанс имат укрите срещу все по-силната и все по-добре въоръжена руска армия? А мръсссниците от гейропата настояват за война до последния украинец. Но защо не до последния гейропеец? Щото на чужд гроб...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 33 rate down comment 21
Alex Silver
преди 1 месец
Путин "се изтърва", че на терен в укра са към 700 кила от ВСРФ. Сега идват още 100 кила. Хитлерюгенд бяха събрани месеци преди капитулацията на Германия. Събирането на зеленюгенд показва, че наближава подобен край и на укра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 38 rate down comment 21
Alex Silver
преди 1 месец
Лесно му е на Запада - на чужд гроб и 100 трупа са малко. Като започнат и при тях да пристигат повечко "груз 200", ще запеят съвсем друга песен. Американците нямат никакво намерение да се пъхат между шамарите. Почетното място е за военните титани около Балтика. Трите милитаристични тигъра дали могат заедно да съберат една бригада? Че да й осигурят и съответните "дървени пардесюта"? Дали схващат, че играта на войници за чужда сметка свършва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 35
гъбко
преди 1 месец
Добре си е така, по 40-50к блатни на месец на концерт при козбон ... бонбон !! Весело си припукват и димят рафффинериики , гесеемчета , летища , заводчета ... могучая се деиндустриализира с ударни темпове ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още