IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Ресторантьорите ще блокират пътища заради повишаването на ДДС

Демонстрации ще има в различни градове на страната

19:47 | 18.03.25 г. 2
Автор - снимка
Създател
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Ресторантьорският бранш ще блокира кръстовища и пътни артерии в знак на протест срещу повишаването на ДДС в различни градове на страната, предаде БГНЕС. 

Така браншът ще изрази несъгласието си от заложеното в бюджета 20% ДДС. Протестните акции ще започнат на 19.03.2025 г., а до момента участие са заявили предстатвители на бизнеса в над 30 окръжни и областни града от цялата страната. Във Варна и Пловдив протестите ще започнат в 16 ч. В София в сряда не е планирана демонстрация.

До крайната мярка се стига в резултат на призивите от страна на ресторантьорския бранш към представителите на управляващото мнозинство за среща с цел обсъждане на предложения за повишаване на събираемостта, както и аргументите им за запазване на 9-процентната ставка. Бизнесът многократно предупреди, че увеличението на ДДС-то ще доведе до фалити, ще увеличи сивия сектор и че няма да се реализират заложените приходи в държавния бюджет. 

От сектора припомнят, че страната ни е единствената държава в Европейския съюз (ЕС), която развива туризъм и не е с намалена ставка за ресторантьорство. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:52 | 18.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 8 месеца
ако следваме нормалната логика, ДДС-то за тия трябва да е по високо от 20% .. Ходенето на ресторант е няква форма на лукс, а при нас обратното... храната от магазина е обложена с по висок данък! Мутренска логика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 0
Ivan N.
преди 8 месеца
Б**ти наглеците пробити!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още