Последните дни бяха бурни в света на така или иначе слабо регулираните криптовалути – изпълнени със замеряне с кал в Twitter, шокиращи придобивания и поевтиняващи цени.
Най-голямата борса в света Binance Holdings Ltd. се готви да придобие конкурента FTX.com, което би било радикално консолидиране на влияние в криптосвета. Предварителното споразумение обаче засега е необвързващо, което кара пазара да изтръпва и носи нови понижения в цените на криптовалутите. И макар те да изглеждат като нишов дял на финансовия сектор, сагата между двата най-големи играча разтърси екосистемата и като нищо може да има дълготрайни последствия, пише Bloomberg.
Какво са Binance и FTX?
Те са две от най-големите криптоборси – пазарът, където инвеститори купуват, продават и съхраняват токени. Binance е най-голямата криптоборса по обем със значителна преднина, а FTX е в топ пет, показват данни на аналитичната компания CoinMarketCap (която също е собственост на Binance).
Кой ги управлява?
Те са управлявани съответно и от двамата най-влиятелни и харизматични хора в криптосвета - Binance от Чанпън Джао (известен с псевдонима си от двете първи букви на името му - CZ), а FTX от Сам Банкман-Фрийд (също известен с инициала SBF).
Банкман, който само допреди няколко седмици бе трейдър на търговската компания Jane Street, беше навсякъде в криптоиндустрията. 30-годишният къдрав бивш милиардер подкрепяше проблемни проекти, включително BlockFi, Voyager Digital и Celsius. Той се радваше на одобрението на имена като Softbank Vision Fund, Сингапурския държавен фонд Тemasek, фонда на Учителския пенсионен план на Онтарио, както и на по-малки инвеститори.
Снимка: Benjamin Girette/Bloomberg
Джао, на свой ред, е роден в Китай канадски гражданин, който емигрира във Ванкувър на 12 г. и завършва с диплома за компютърни науки университета „Макгил“ в Монреал. Той основава Binance през 2017 г. в Шанхай, но китайското правителство забранява криптоборсите същата година. Сега той е базиран в Дубай.
Защо се развалят отношенията им?
През 2019 г. Binance инвестира във FTX, тогава борса за деривати. Следващата година Binance пуска своя собствена платформа за криптодеривати и бързо става лидер в сегмента.
Напрежението нарасна, докато двете компании поемат по все по-различни пътища по отношение на регулаторите. Банкман-Фрийд свидетелства пред американския Конгрес, а Binance е изправена пред регулаторни разследвания на различни места по света.
Двете компании също така се конкурират за активи, като и двете наддаваха за активи на Voyager Digital – търг, който FTX.US спечели.
Джао и Банкман-Фрийд разменят реплики в Twitter от месеци, карайки се по въпроси, вариращи от лобирането пред американски политици до обвинения в нечестна търговия.
Какво се случи току-що в криптосвета?
Този уикенд Джао писа в Twitter, че Binance ще ликвидира притежанията си от токена FTT монетата, издавана от FTX.
Туитът последва публикация на CoinDesk, според която Alameda Research, компанията за търговия на дигитални активи на Банкман-Фрийд, държи голяма част от активите си именно в тази монета.
Това предизвика значителни притеснения за състоянието на FTX и инвеститорите започнаха да оттеглят парите си. Цената на FTT се срина със 72% във вторник и продължи движението надолу и в сряда. Ден преди постигането на споразумение Банкман-Фрийд каза в Twitter, че активите на FTX са си „добре“ и че „конкурент се опитва да ни притисне с неверни слухове“.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
преди 3 години До: мрънмрън никога не е било децентрализирано, доста централизирано беше, даже му манипулираха цената ... от самото начало си беше пирамида та дрънка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години въпреки сички тактики на рекламас, криптопазарът е доминиран от евреи. само те ядоха баницата, щото имаше огромни печалби ТАМ. Съга, днес, пирамидата се срива. Аарон прави удар, ама режа кракъ на моше. Моше му вика - помагай, дан стане видима пирамидата и фараоните и. Е, да ама поради големата ДАЛАВЕРА ФБР вече се е наесило, конфискувало ени криптоси, вкарало тоз ониз в затворът. Съгъ ше има бум! Абе, нали блокчейнъэт беше най-най-най сигурният механизъм у светот? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не ми се струва много "децентрализиращо", когато най-големият, купи следващия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар