IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Защо е по-малко вероятно жените да използват AI?

Мъжете са много по-склонни да експериментират с нови технологии, а това увеличава разликите между половете в професионален план

09:46 | 15.12.24 г. 2
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Какво трябва да се направи?

Трудно може да се отговори на този въпрос, не на последно място поради това, че нежеланието на някои жени да рискуват с новите технологии(и да споделят лични данни) вероятно се корени в упоритата социална обусловеност.

Изследванията показват, че жените в много социални и професионални обстоятелства в миналото са се сблъсквали с по-сериозни последици от мъжете, когато са се проваляли. Това се е превърнало в съпротива срещу поемането на рискове, защото жените често (правилно) се възприемат като изложени на по-висок риск от негативни последици. В контекста на използването на генеративен AI, неуспехът може да означава да бъдете уволнен за опит да припишете нещо за свое, когато то е дело на машина, а след това ви бъде сложен етикет, правилно или не, на неетични или просто мързеливи .

„Това се проявява по много различни начини“, споделя Лаура Глобиг, когнитивен невролог и постдокторант в Нюйоркския университет. „Проучванията показват, че жените например са смятали, че са изложени на по-висок риск от заболяване от мъжете по време на пандемията от Covid-19.“

Но когато става дума за AI, има начини да се противодейства на тази динамика.

„Колкото повече контролираме ние, хората, толкова по-склонни сме да поемаме рискове и това се отнася и за използването на AI“, казва Глобиг. „Така че, ако овластим жените с дигитална грамотност, това потенциално може да бъде наистина важен начин за затваряне на разликата между половете между гените AI.“

Един анализ, направен в Германия, на почти 1,6 млн. работни места с изкуствен интелект по целия свят, установи, че жените съставляват само 22% от кадрите в областта на изкуствения интелект, и дори по-малко на по-високите нива. Това поражда притеснения относно пристрастията към пола, които се прокрадват в дизайна на AI. Ако искаме да разширим базата от потребителите на AI, трябва да гарантираме, че тези, които го изграждат, също се променят.

Един важен факт тук, отбелязва Хедър Маккълоу, старши сътрудник в Института Аспен, чиито изследвания се фокусират върху жените в икономиката, е, че научаването на нещо ново отнема време. „А времето не е нещо, което много жени имат в изобилие“, казва тя. Жените в много страни все още вършат много повече неплатен труд от мъжете, посочва Маккълоу. Междувременно в някои страни, включително САЩ, участието на жените в работната сила е рекордно високо. Отделянето на време за научаване на нещо ново може да е благородна амбиция, но не винаги е реалистична перспектива.

Признавайки това, Глобиг обяснява, че много жени - поради моделите на разпределение на работата и професионалната сегрегация - може да не са толкова наясно колко предимства има използването на генеративен AI. Следователно те може да не му обръщат толкова внимание, колкото мъжете, особено като се има предвид колко са заети. „Но истината е, че независимо от пола, генеративният AI може да бъде силен инструмент за икономическа мобилност“, добавя тя. „Така че просто се надявам, че жените осъзнават това. Потенциалът е твърде голям, за да бъде пренебрегнат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:46 | 15.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
evlogi
преди 11 месеца
Айде активистите, стига спахте , ей ви нов проблем за решаване,И пак Bloomberg го откриват, разбира се, няма кой друг да е.Като им знам мисленето, със сигурност ще препоръчват държавни политики за борба с поредната несправедливост. За която пак са виновни разбира се белите хетеросексуални мъже, които, както добре знаем, са в дъното на всяко зло на тоя свят.Т
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още