IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Експерт: Българските онлайн търговци трябва да привличат с качество и бранд

Как се променя потребителското преживяване, коментира създателят на eCommerce Academy

15:37 | 13.06.25 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Българските онлайн търговци трябва да заложат на качеството на своите продукти и развитието на своя бранд, за да могат да привлекат онези потребители, които ще им вярват и ще си купуват техните стоки дългосрочно. Този съвет даде д-р Никола Илчев, създател на eCommerce Academy, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него, освен че потребителите ще подкрепят български платформи, те ще получат предимства по отношение на гаранции и обслужване.

„Електронната търговия в Китай изпреварва с десетилетия Запада, а новите технологии като изкуствения интелект и добавената реалност вече преобразяват потребителското преживяване“, коментира експертът.

Той обясни, че в Китай покупките вече се случват основно през социалните мрежи, без потребителите да напускат приложението. „Платформите са интегрирали виртуални асистенти и технологии за добавена реалност, които улесняват избора и ускоряват покупката. С едно натискане на бутон се преминава от избор до завършване на поръчката“, посочи д-р Илчев.

Той подчерта, че изкуственият интелект има ключова роля в анализа на потребителски данни, адаптиране на продуктите и оптимизация на платформите. Според него рисковете от загуба на работни места съществуват, но това може да се разглежда и като възможност за пренасочване към нови професии с по-голяма добавена стойност.

Що се отнася до Европа, експертът посочи, че регулации и по-възрастната потребителска база забавят навлизането на новите технологии, но очаква потребителите да търсят по-добри цени, по-високо качество и удобни условия за доставка и плащане.

Д-р Илчев отбеляза, че България не е изолирана от глобалните процеси. Той смята, че страната трябва да се разглежда като част от регионален пазар с потенциал за растеж. „От тази гледна точка присъствието на платформи от Азия, по мое лично мнение, ще допринесе за допълнителното развитие на пазара, т.е. за включването на все повече и повече потребители, повишаването на тяхната дигитална култура и израстването на пазара като цяло“, прогнозира експертът.

Пречат ли регулациите в Европа на търговията в в реално време? Как се отразява войната на мита на онлайн търговията? 

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:38 | 13.06.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още