Tesla и LG Energy Solution ще построят завод за батерии на стойност 4,3 млрд. долара в Лансинг, щата Мичиган, за да снабдяват бизнеса със системи за съхранение на енергия на автомобилния производител, съобщава Bloomberg.
Потвърждението на сделката бе включено в изявление на Министерството на вътрешните работи на САЩ, за да се подчертае сътрудничеството в областта на енергийната сигурност между САЩ и страните от Индо-Тихоокеанския регион.
Производството в завода за призматични литиево-железо-фосфатни (LFP) батерийни клетки е планирано да започне през следващата година, се посочва в изявлението.
„Произведените в САЩ клетки ще захранват системите за съхранение на енергия Megapack 3 на Tesla, произвеждани в Хюстън, създавайки стабилна вътрешна верига за доставки на батерии“, се посочва в изявлението.
Акциите на LG Energy поскъпнаха с до 2,9% по време на търговията в Сеул във вторник.
Споразумението подчертава агресивната експанзия на южнокорейския производител на батерии на бързо растящия пазар на системи за съхранение на енергия в отговор на нарастващото търсене, главно от центрове за данни, задвижвани от изкуствен интелект, забавяне на прехода към електромобили в САЩ и засилваща се конкуренция от Китай.
Tesla, която в момента разчита до голяма степен на LFP клетки, произведени в Китай, също засилва усилията си за диверсификация на веригата си за доставки, за да смекчи натиска от митата и да свие производствените разходи. Компанията съобщи, че въздействието на митата върху бизнеса ѝ със съхранение на енергия възлиза на около 200 млн. долара само през третото тримесечие на 2025 г. и че се стреми да локализира производството на LFP батерии.
LG, заедно с местни конкуренти като Samsung SDI и SK On, пренасочва няколко производствени линии за батерии за електромобили, като целта е да увеличи производството си на клетки за енергийни системи за съхранение (ESS) до над 60 GWh през тази година.
BloombergNEF прогнозира, че търсенето от центровете за данни в САЩ ще се удвои от 2024 г. до 78 GWh до 2035 г., което ще съставлява близо 9% от цялото потребление на електроенергия в страната и ще надмине растежа при електромобилите и водорода. Samsung SDI заяви, че се очаква пазарът на ESS в САЩ да достигне 130 GWh през 2030 г. от около 80 GWh в момента.


Един човек е загинал във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Кримка запали 5 коли и валяк в Белослав
Хороскоп за 19 май 2026
31 пожара са потушени за денонощие у нас
Масов бой в Милано заради лимитирана колекция часовници
Испанските социалисти търпят историческа загуба в най-населения регион
Изтеглянето на американски войски от Европа крие рискове за САЩ
Как да оцелеем в AI революцията: Мо Гаудат с публична лекция в София през юни
Петролният шок удря Азия по-силно, отколкото през 70-те
AI ще наклони везните на пазара на труда към по-възрастните работници
Dacia Sandero II на старо - струва ли покупката на толкова евтина кола?
Индустрията се готви за това криза: маслата за суперколи свършват до месец
Нова технология на Porsche се справя без проблем с Евро 7
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
ВКС даде ход на делото за прегазения в Лясковец 11-годишен Ангел
Регионалният министър Иван Шишков нареди проверка на “Хемус”
Йотова посети завод, изграден изцяло с българска инвестиция в Баку
Идва трудното: "Евровизия" не е АМ "Хемус", за година трябва да се направят чудеса
Верижна катастрофа затвори пътя Исперих - Къпиновци, има ранени
преди 1 месец Е не е ли по-изгодно в Еуропа да го строят? Все пак тука сме топа на топа по технологии, производство и всичко останало, е гъби-турбото сега ще дофффтаса за да разкаже. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар