IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Зеленски: САЩ искат войната в Украйна да приключи до юни

САЩ са предложили следващият кръг от тристранните преговори да се състои идната седмица за първи път на тяхна територия

13:40 | 07.02.26 г. 35
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Вашингтон иска да види край на войната в Украйна до юни и покани руската и украинската делегация за по-нататъшни преговори идната седмица в САЩ, предадоха БТА, цитирайки Франс прес и Асошиейтед прес. Информационните агенция се позовават на изявление на украинския президент Володимир Зеленски. 

Американците искат войната, която скоро ще навлезе в петата си година, да приключи "до началото на лятото, през юни", смята Зеленски.

"Американците предлагат страните да прекратят войната до началото на лятото и вероятно ще окажат натиск върху тях точно според този график", заяви украинският президент пред журналисти. "И казват, че искат да направят всичко до юни. И ще направят всичко, за да сложат край на войната. И искат ясен график на всички събития", подчерта той.

Зеленски заяви, че САЩ са предложили следващият кръг от тристранните преговори да се състои идната седмица за първи път на тяхна територия, вероятно в Маями, щата Флорида. "САЩ канят за пръв път и руския, и украинския преговорен екип едновременно, вероятно в Маями (щата Флорида), след седмица", заяви той, като уточни, че Украйна е потвърдила участието си. 

Володимир Зеленски отново подчерта, че страната му няма да приеме никакви споразумения, постигнати между САЩ и Русия без участието на Киев, особено по чувствителните териториални въпроси. Русия, която окупира около 20% от територията на Украйна, иска да получи пълен контрол над региона Донбас и да накара украинските сили да се изтеглят от частите, които все още контролират - условие, което Киев казва, че никога няма да приеме. 

"Украйна няма да подкрепи каквото и да е било споразумение, което я засяга, без да участва в дискусиите", настоя Зеленски. "Всяко споразумение, засягащо Украйна, не може да противоречи на украинската конституция и закони", подчерта той. 

Поставянето на крайния срок идва след края на преговорите в Абу Даби, Обединените арабски емирства (ОАЕ), с посредничеството на САЩ, които не доведоха до пробив, тъй като двете воюващи страни се придържат към взаимно изключващи се искания. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:43 | 07.02.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Войната в Украйна виж още

Коментари

13
rate up comment 8 rate down comment 11
Aлexaндpo
преди 2 месеца
Франция била велика ядрена сила и заплашва мишока Путин с унищожение. Дали пък жабарите няма да си изпатят с тъпанарския си курназ? Путин нямало да посмее, защото военната доктрина на РФ предвиждала друго. Май ФЕС си го търси със свещ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 16
Aлexaндpo
преди 2 месеца
ЕС е цифрова колония на САЩ, икономическа колония на Китай, демографска колония на Африка, верска колония на исляма. И за всичко разбира се са виновни руснаците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 15
Aлexaндpo
преди 2 месеца
Забравили са да искат разрешение от - от цивилизованите, демократични свободни страни могат ли от там да изстрелват ракети . Без тяхно одобрение не е демократично , цивилизовано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 15
Aлexaндpo
преди 2 месеца
Голямо писане на фермани с две думи изстреляните циркони от наземни обстановки могат да бъдат прихванати много по-трудно. Отнема около 5-6 минути за да порази целта като в края на полета естествено намалява скоростта доколкото аз разбрах специалното разузнаване на украинците останало без щаб и без квартира Ще им търсим друга сграда А за тия дето не са наясно сградата унищожена понеже оттама са взимани решения за нанасяне на удари срещу Русия не е ясно колко военни са загинали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 18
Aлexaндpo
преди 2 месеца
Защо няма нито една "Демократична новинарска статия" за унищожените две безаналогови НАТОвски Пейтриъта? Защо трябва да четем чужди "Недемократични медии" за да разберем какво реално се случва на фронта? Вече започвам да се чудя кои медии са свободни, независими и представят истината каквато и да е тя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 16
Aлexaндpo
преди 2 месеца
Колкото до планиращите бомби, спокойно мога да кажа, че ако украинците ги имаха (както и самолети да ги пускат) щяха да пробият линията Суровикин! Това нещо изравя окопа заедно с бетона , обърнете внимание Авдеевка беше готвена 10г. за отбрана! Нещо старо но добре приспособено от руснаците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 17
Алехандро
преди 2 месеца
настроение."Толкова съм, готин, забавен", - обобщи жител на билгородска област.А при нас е толкова смешноБРАВО!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 18
Алехандро
преди 2 месеца
Според жител на Билгородска област, след клането на трезвен стрелец се е опитал да избяга, самият той се е опитал да премахне с гранати, но неуспешно. В резултат на това другари в преследването му са пуснати на танк."Някви момчета на танка тръгнаха, има всичко бухи, а той завили", - сподели едно приятелско момиче.В Държавния департамент е уточнено, че агресорът се движи с танк. От телефонния разговор и тона на историята става ясно, че тя няма специални притеснения, освен това е в приповдигна ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 15
Алехандро
преди 2 месеца
На запис едно от момичетата разказва, че в някаква "Дудара" руски военни се преобърнали с алкохол, взели машина и започнали да тегли сметки. Първо е елиминирана хола, след това друг войник, от разговора става ясно, че те са нападателите на стрелеца, но подробностите за конфликта не са уточнявани. След това войникът отишъл в kzz (склад за оръжие), попълнил арсенала. "Той заряза още двама, които изобщо не бяха близо, не се отнасяха с тях по никакъв начин", предава с ентусиазъм рускинята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 16
Алехандро
преди 2 месеца
Има хаос във войските.На 6 февруари става известно, че в Билгородска област военнослужещи от руската армия отново са извършвали работа за ВСУ. Във военната част пиян войник застрелял колегите си от службата и след това се опитал да избяга, а неговите съдружници го прегазили с танк.Това съобщи на сайта на Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна, публикувано аудиозапис от прихващането на телефонния разговор между двама жители на граничния район нанацирусия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още