IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия се готви да изостави Гърция

Германия се готви за най-лошото – сценарий, при който кризата в еврозоната ще се окаже значително по-тежка за всички, коментира анализатор

14:40 | 12.09.11 г. 23
Автор - снимка
Създател
<p>
	Ангела Меркел. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ангела Меркел. Снимка: Ройтерс

Германия вероятно се готви да изостави Гърция на фона на нарастващите опасения за способността на балканската страна да плаща на кредиторите си, пише Bloomberg.

В петък доходността по двугодишните гръцки облигации се повиши с 1,93 процентни пункта до 57%. Кредитните суапове за застраховка на 5-годишните гръцки облигации скочиха с 475 базисни пункта до рекордните 3500 пункта. Гръцките кредитни суапове за защита от фалит са най-скъпите в света, като стойността им е над 3 пъти по-висока от застраховката на португалския дълг – 1134 базисни пункта.

След почти две години на безуспешни опити за овладяване на дълговата криза в еврозоната и след като предостави лъвския пай от средствата за спасителните планове за изпадналите в неплатежоспособност страни от региона, германският канцлер Ангела Меркел започва да се подготвя за това, което според пазара е абсолютно сигурно – фалита на Гърция.

„Изглежда, че Германия се подготвя за фалита на Гърция“, казва Жак Кайло, главен икономист на Royal Bank of Scotland Group Plc в Лондон. „Умората започва да си личи. Германия може да действа първа, но това може да направят и други страни“.

Правителството на Меркел обсъжда как да се защитят германските банки в случай, че Гърция не успее да осъществи договорените като условие за получаването на спасителния пакет бюджетни съкращения, съобщава Bloomberg, позовавайки се на трима пожелали анонимност германски правителствени представители. Информацията се появи в края на седмица на все по-интензивни заплахи от страна на Берлин, че Гърция няма да си получи парите, освен ако не изпълни заложените фискални цели. В същото време цената на застраховката на гръцкия дълг продължи да расте.

Обобщавайки настроенията след срещата на страните от Г-7 в края на миналата седмица, щатският финансов министър Тимъти Гайтнър заяви, че европейските власти „трябва да демонстрират, че имат достатъчно политическа воля“, за да сложат край на кризата.

Миналата седмица кредитният риск на европейските банки е достигнал рекордни стойности, сочат данни на индекса Markit iTraxx Financial за кредитните суапове за защита от фалит на 25 банки и застрахователи. В същото време еврото поевтиня до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от началото на годината. Инвеститорите се съмняват, че Гърция ще успее да приложи мерките за бюджетни икономии достатъчно бързо, за да получи 6-тия транш от миналогодишния спасителен план на стойност 110 млрд. евро.

Тази сутрин еврото поевтиня с 0,4% до 1,3606 долара за евро – най-ниското ниво от февруари. Единната европейска валута се търгуваше за 104,92 йени - рекордно ниска стойност от юли 2001 г.

Основният приоритет на гръцкото правителство е „да спаси страната от фалит“, заяви в събота гръцкият премиер Георгиус Папандреу. „Ще останем в еврозоната, но това означава взимането на трудни решения“, допълва той.

Знак за разногласията сред европейските политици беше и неочакваната оставка на Юрген Щарк, германски представител в борда на директорите на Европейската централна банка (ЕЦБ). Той беше твърд противник на политиката на банката за изкупуване на облигации от изпитващи дългови затруднения страни от еврозоната.

„Оставката на Щарк може да бъде приета от финансовите пазари, като пореден знак за все по-силното отчуждение на Германия спрямо еврото“, казва Джулиан Калоу, главен икономист за Европа на Barclays Capital в Лондон. „Това може да усложни германското участие в евентуални нови спасителни програми“.

Френските банки

На срещата на Г-7 в Марсилия президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише и европейският комисар за икономика и валутна политика Оли Рен заявиха, че не знаят нищо за така наречения „план Б“, обсъждан в Германия, имащ за цел да защити местните банки. Официални френски представители заявиха, че не обсъждат паралелни планове, докато управителят на френската централна банка Кристиян Нойе заяви, че френските банки имат достатъчно капитал, за да издържат на евентуален фалит на Гърция.

Кредитните рейтинги на BNP Paribas SA, Societe Generale SA и Credit Agricole SA - най-големите френски банки по пазарна капитализация - могат да бъдат понижени от Moody’s Investors Service още тази седмица заради експозицията на банките към гръцкия дълг, посочват източници, близки до рейтинговата агенция, цитирани от Bloomberg.

През юни Moody’s обяви, че поставя трите банки под наблюдение, за да оцени „потенциалното несъответствие между ефекта от евентуален фалит на Гърция и сегашния им рейтинг.“

В края на 2010 г. германските банки бяха най-големите гръцки кредитори с обща експозиция от 22,7 млрд. долара, разкриват данни на Банката за международни разплащания (BIS). Към 30 юни експозицията на най-голямата германска банка, Deutsche Bank AG, към гръцки дългове беше паднала до 1,15 млрд. от 1,6 млрд. евро в края на 2010 г.

Целта на германския план е банките в страната да бъдат защитени от потенциални загуби при фалит на Гърция. Според цените за застраховка на гръцките облигации вероятността за фалит на Гърция през следващите 5 години е над 90%.

Планът включва мерки в подкрепа на банките и застрахователите, които са застрашени от евентуални загуби за над 50% от гръцките облигации, които притежават, в случай, че следващият транш от спасителния план за Гърция не бъде отпуснат, посочват трима пожелали анонимност представители на германското правителство, цитирани от Bloomberg.

Наследникът на правителствения фонд за спасяването на германската банкова система, представен през 2008 г., може да бъде използван за рекапитализиране на банките, посочва един от източниците на Bloomberg.

Дискусиите нямат за цел Гърция да бъде изхвърлена от еврозоната, каза Клаус-Петер Флосбах, парламентарен говорител на Християндемократическия съюз на германския канцлер Ангела Меркел, както и на Християнсоциалния съюз.

„Ще бъде от изключително значение вероятността от разпространение на дълговата криза в еврозоната да остане възможно най-ниска“, посочва Флосбах. „Във всеки случай, не разглеждаме възможността да наказваме Гърция, като я изгоним от еврозоната“.

Фредерик Ериксън, директор на Европейския център за международна политическа икономика (ECIPE) в Брюксел заяви, че германските опасения не са ограничени до ситуацията в Гърция, която преживява трета година на задълбочаваща се рецесия, а са фокусирани върху това как германската икономика и банкова система ще се справят в случай на разпространение на дълговата криза в други страни от еврозоната.

„Германия се готви за най-лошото – сценарий, при който кризата в еврозоната ще се окаже значително по-тежка за всички“, казва Ериксън.

Германските законодатели, които на 29 септември трябва да гласуват втория спасителен план за Гърция, подложиха правителството в Атина на ожесточени критики, след като в края на август международна мисия отложи публикуването на доклад за напредъка на страната.

„Няма съмнение, че за да получи помощта, Гърция трябва да изпълни условията“, заяви германският финансов министър Волфганг Шойбле в Марсилия. „Всички трябва да спазват договореностите“.

53% от германците се противопоставят на оказването на по-нататъшна помощ на Гърция и не биха спасили Атина от фалит, освен ако страната не изпълни поетите ангажименти, съобщава германският седмичник Bild am Sonntag, позовавайки се на проучване на общественото мнение.

Френският финансов министър Валери Пекрес заяви, че нейната страна също ще спре заемите за Гърция, в случай че Атина не изпълни поетите ангажименти, съобщава Wall Street Journal.

След затварянето на пазарите в петък гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос отхвърли „слуховете“ за надвисналия фалит, като заяви, че страната му ще направи всичко възможно за „цялостното прилагане“ на условията по отпускането на втория спасителен пакет, договорен на срещата на ЕС през юли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:29 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 7 rate down comment 0
kapac
преди 12 години
Да бе, точно гърците пък нямат никакъв интерес да фалират. Голяма работа като им отпаднат задълженията. После кой ще ги кредитира, задава ли си някой този въпрос, как ще се покриват дефицитите. Ами няма да стане тоя номер и тогава ще видят какво значи рязане на око на пенсии и заплати. То ако беше така и САЩ щяха да са фалирали умишлено досега. На практика се оказва, че Германия налива пари в Гърция, за да може последната да обслужва кредитите си към германските банки. Вилхелм си мисли : Абе защо да давам на пари на онзи мързеливец Костас, пък той после на мен да ги връща. Съкращава се една транзакция и потънали много евра. Да се оправят гърците сами. 10 години най-малко ще им трябва да се възстановят, но те така или иначе са си напазарували за 10 години предварително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 4
Патилан
преди 12 години
Не знам да има българска банка със 100% българско участие. "Буркан-банк" е най-сигурната банка в България!!!Следвайте пътя на жабите. Защото жабите най-много пеят, когато наближи време локвата да изсъхва. Думите на жабешката песен са: кум-кво-ква дойде време за спасение. Сега вие слушате вестта на тези пророци, които се провикват от пресъхващите блата(банки).Сриването на световната банковата система ще е много скоро! Който има глава да мисли, а който не..... да си я носи за красота!!!Гърция е фалирала отдавна, въпрос на време е това да се признае официално!Меркел е против изгонването на Гърция от еврозоната, защото това би предизвикало ефект на доминото и за останалите 16 държави!Меркел казва пък , че няма нищо страшно за еврото, но Х. Кол не е съгласен с нея , както и повечето германци, които се безпокоят повечето за еврото.......а не за безработицата !!! Най-големите кредитори на Гърция са: 1- гръцките банки, 2- Сосиете дженерал. Най-големия кредитор на Италия - Уникредит. Тези всичките държат над 70% от банковия капитал в БГ. Така че ако не сте пълни глупци явно разбирате какво ще стане с "БГ" банките, при евентуален фалит на Гърция и Италия! Само пълни *** могат да си мислят, че като Гърция потъне, на България ще и се размине...?!Накратко кризата в БГ сега идва, до сега беше само предястието!!!Не е луд тоя, който яде зелника, а тоя който му го дава !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 0
emil debil
преди 12 години
Целия театър е разигран много преди това. Това просто е поредната схема за правене на пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 6
Патилан
преди 12 години
"Гърците имат пари само до октомври. А после?" :Следва: -Атина настоява за бърз следващ транш от ?8 млрд.!- печатане на пари- част от тях отиват за гърците да си живеят добре, останалата част отива за кредиторите Франция и Германия- вдига се инфлацията в Европа- Гърция, Германия и Франция получават напечатани пари, останалите - гледат и лапат мухите!!! Не е луд тоя които яде зелника ,а който му го дава !!! Така хитрите гърци дръпнаха над 100 милиарда евро от МВФ и на финала ще стане, че гърците ще има да връщат, а МВФ да взема, което няма да се случи никога, понеже е на път МВФ, да отиде в историята , тоест небитието!!! Гърците, много умело са си разработили схемата. Не ги мислете че са глупави!Гърците ще изнудват ЕС до дупка и каквото и да стане, пак ще са по добре от нас, защото не са дупедавци!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 3
Патилан
преди 12 години
Ако Гърция фалира жална им майка на еврозоната и от там на Германия.Кралят е гол - еврото също!!! Гърция ще спре плащанията по дълга, французи, германци и други кредитори ще пият една студена вода и ще отпишат някой и друг милиард.За това се бори гръцкия народ, за това са и протестите. Защо само те да го отнасят? А тези банки лихвари да излязат сухи от водата? Както виждам Еврото става заложник на Гърция, явно те много добре са си направили сметката че ако се случи нещо с тях,еврото ще пропадне омагьосан кръг! Германия налива в пробита каца!Гръцкия пенсионер ще продължи да си получава същата пенсия, социалните им придобивки няма да се променят.Проблема е сега с португалци, испанци и италианци, да не повторя същия ход, че тогава последиците може да са сериозни, а за тях вече парички няма......Гърците ще изнудват ЕС до дупка и каквото и да стане, пак ще са по добре от нас, защото не са дупедавци!!!Когато Господ създал гърка, евреина плакал безутешно цели три дни !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 9
Патилан
преди 12 години
Меркел няма избор!Гърция е фалирала отдавна, въпрос на време е това да се признае официално!Меркел е против изгонването на Гърция от еврозоната, защото това би предизвикало ефект на доминото и за останалите 16 държави!Меркел казва пък , че няма нищо страшно за еврото, но Х. Кол не е съгласен с нея , както и повечето германци, които се безпокоят повечето за еврото.......а не за безработицата !!!Ако Гърция фалира жална им майка на еврозоната и от там на Германия.Кралят е гол - еврото също!!! ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ ! ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
Pivoley
преди 12 години
Чудя се кога ли европейските и американските политици ще се събудят от розовите сънища, в които пребивават вече толкова години? Как пък досега не забелязаха, че с всеки следващ техен ход те все повече задълбочават кризата и нещата се скапват все повече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 6
oktep
преди 12 години
.....тогава къде ще работят българите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 16
Иван Митев
преди 12 години
Стопанската ситуация през 2011 г. в Р. Гърция е последица от конкретна (с одобрение от ръководство на Европейския съюз) държавна финансова грешка: употреба на несъвместим с качества на Незлатни евро начин на държавно финансово управление, който е наследен от време с ползване на Златни пари.Всеки има възможност (пасивно или активно, по един или друг начин) да осъзнава и/или да защитава една от две конкретни позиции:1. Ползваният по време със Златни пари начин на държавно финансово управление в Р. Гърция е с универсални качества и е годен в еднаква степен както за стопанство със Златни пари, така и за такова с употребявани в по-късен исторически период различни от тях Незлатни евро.2. Ползваният по време със Златни пари начин на държавно финансово управление НЕ Е С УНИВЕРСАЛНИ КАЧЕСТВА и е годен за стопанство със Златни пари, НО Е НЕПРИГОДЕН при такова с употреба на Незлатни евро, което е причина за развитие на стопански диспропорции в Р. Гърция и за криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 8
Патилан
преди 12 години
Де да беше, само гърците.......целия ЕС е на път да се удави....!Това Германия да не е брашнян чувал да я тупат вечно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още