IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС изхарчи огромни суми за сближаването на континента. Напразно

Някои от най-големите получатели на финансови помощи сега са развъдници на много недоволство, което води до разединяване на блока

08:18 | 10.08.18 г. 26
Автор - снимка
Създател
<p>
	Полски десни националисти. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Полски десни националисти. Снимка: архив Ройтерс

„Местните хора не се привързват към всички тези нови асфалти или тухли и хоросан", казва Ник Смит, член на лейбъристката партия в Уелс, чиито избиратели гласуваха през 2016 г. преобладаващо за това Великобритания да напусне ЕС.

Най-големият получател на кохезионни фондове от ЕС в континенталната част на Франция е Норд-Па-дьо-Кале, някога индустриален микс от производства на въглища, стомана и текстил. В парламента този регион се представлява от Марин льо Пен, която предложи Франция да проведе референдум за излизане от ЕС.

Кохезионните фондове не спряха и Brexit, след като гласоподавателите се нахвърлиха върху парите, които Великобритания плаща за ЕС. Сегашният седемгодишен бюджет на ЕС, който приключва през 2020 г., заделяше 2 млрд. евро за кохезионния фонд за Западен Уелс и уелските долини - район, осеян с някога процъфтяващи стоманодобивни фабрики и миньорски градове.

Много местни хора смятат, че финансирането от ЕС е засенчено от недостатъците на членството, включително задължението за приемане на мигранти от други държави от ЕС. Избирателите от Блайнай Гуент са гласували за Brexit с 62% срещу 38%. Това е най-високият дял на гласуващите за Brexit в Уелс.

„От парите - получихме нашия дял, но е по-важно да спасим Уелс", казва Кен Съливан, пенсиониран миньор от мина за добив на въглища. Великобритания стана „толкова отворена за чужденците, че е лесно да се завладее от различни култури".

Бъдещето на ЕС все още е не е ясно, докато разделението по отношение на бежанците се разпространява в държавите членки. Ако големите разходи през десетилетията на европейски оптимизъм не успяват сега да съживят избледняващата единна общност или да обединят континента, то служителите на ЕС в Брюксел се тревожат за това, което ще  последва след години. Нарастващият национализъм изправя по-малките, източни страни срещу по-големите западни сили. ес ес

Това обяснява дебатите за следващия седемгодишен бюджет на ЕС, който започва да действа през 2021 г. Парите в сферата на сближаването, които представляват над една трета от бюджета на ЕС за 2014-2020 г. в размер на 1 трилион евро, ще бъдат свити. Плащанията на Великобритания ще започнат да намаляват след планираното излизане от ЕС през следващата година, което ще принуди ЕС да намали разходите или да поиска повече пари от европейските столици.

Длъжностните лица в Брюксел обмислят прехвърляне на десетки милиарди евро помощ от източната част на Европа към икономически изоставащия юг, включително и за съоснователя на ЕС Италия, където новото правителство обещава нова несигурност за бъдещето на блока.

"Това е изключително политическо, а не чисто счетоводно решение", каза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер по време на конференция на ЕС за политиката на сближаване през април, по време на която се противопостави на сериозното съкращаване на разходите. „По своята същност политиката на сближаване следва да гарантира, че възможността за по-добър живот в Европа не е продиктувана... по случайност от това къде са родени европейците".

Последна актуализация: 10:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 19 rate down comment 13
BobbyM
преди 5 години
И какво е 1 трилион - нищо 5 процента от БВП на съюза за една година дадени за период от 30 години. В замяна източна европа загуби 20% от работоспособно си население - перфектно обучени бели хора в развета на силите си които замаскираха демографския срив в ес за цели 30 години. Западна европа получи и пълен достъп до активите и пазарите и изкупи всичко на безценица. Членството на БГ в ЕС до момента е най скъпо струващата национална катастрофа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 8
neverland
преди 5 години
Стига с тази робска психика :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 15 rate down comment 2
Pachanga
преди 5 години
Аз предпочитам да работя за тях - плащат повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 17 rate down comment 5
osoitza
преди 5 години
Статията е само едната страна нам оментата.Това с което си плаща източна европа е Човешкия капитал. Релано свободното движение на хора решава частично проблема на германските индустрилаци. Другото с което си плаща източна европа и собено България а вероятнои Полша че на практика ние работим за тях. Така наречениете инвеститори се възползват от това че работната ръка тук е евтина а могат без проблемно да сиизнасят на запад продукцията.И на трето но не последно място Ние вече сме клиенти на тяхната продукция. Една бедна източна европа неможе да си позволява новри германски коли и машини като цяло. Днес обаче все опевече хора в Източна Европа си купуват чисто нови коли , много от които са на европейски марки .....Да не забравяме че от тези 890 милиарда някаква значителна част е и вноската на въпросните държави в бюджета на ЕС. Да може би са 30 -40% в момента , но все повече .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 1
Грую Груев
преди 5 години
Сами се заливат, защото са с промити мозъци и не могат да кажат не, както ние сме с промити мозъци и все чакаме някой да ни оправя - Дядо Иван, царя, БХ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 16 rate down comment 1
khao
преди 5 години
еми те сами се заливат ... сами си го правят, аз поне не ги жаля. Работил съм в немска фирма, чак много работни не са (е по работни са от испанците де). но и проблема е доста по комплексен от изложеното в тая статия ... поне според мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis12
преди 5 години
харчи да ама за общински жилища на таквиз кат Мария Гаргамел и за фалшиви служби с фалшиви новини дет пускате всеки ден ..... да верно тия пари са напразно .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 4
Грую Груев
преди 5 години
И двамата сте прави, то в това е и трагедията на ЕС - едните са научени да бачкат, а ако надигнат глас за права, им казват, че са нацисти и ги заливат с емигранти за по-сигурно. Другите са свикнали на сиртаки и маняна, и като им резнеш кредитите, почват да се бунтуват и да викат, че ЕС бил гаден, забравяйки га ядоха кифтетата. Такава система е обречена на разпад, а смешното е, че сами си я създадоха и си вкараха таралеж в гащите.П.С. Отряза ми контара нещо, но това е *** все пак, така че сме свикнали :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
khao
преди 5 години
юнак вино пие, балък лозе копа ... хахахахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 1
neverland
преди 5 години
Е явно трябва още малко да се напъне Гюнтер, да се труди по-усърдно,че още съм гладен.Добре, че са кротки като овце и послушни като бити кучетата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още