Всяка епоха има фигура, която разбива нейните илюзии за това накъде е тръгнал светът. Това прави руският президент Владимир Путин най-важната личност на все още младия 21 ви век, пише за Bloomberg Хал Брандс, професор от университета Джонс Хопкинс.
През последната седмица - и през последното поколение - Путин направи повече от всеки друг човек, за да ни напомни, че световният ред, който приемаме за даденост, е изключително крехък. Човек се надява, че правейки това, той е убедил главните бенефициенти на този ред да се заемат сериозно със спасяването му.
Путин не е първият човек, който осигурява на „цивилизования свят“ сверка с реалността. В началото на 19-ти век десетилетието на наполеонова агресия преобърна широко разпространеното убеждение, че идеите на търговията и Просвещението поставят началото на нова ера на мир. През 20 век фашистки и комунистически лидери показаха колко бързо светът може да потъне в мрака на репресиите и агресията. Но напоследък никой не е разбивал интелектуалните достижения на ерата след Студената война така пълно, както Путин.
Не трябва да сме изненадани: през 2007 г., когато западните интелектуалци празнуваха триумфа на либералния международен ред, Путин предупреди, че започва да руши този ред. В изпепеляваща реч на Мюнхенската конференция по сигурността Путин осъди разпространението на либералните ценности и американското влияние. Той заяви, че Русия няма да живее вечно със система, която ограничава влиянието й и заплашва нейния все по-нелиберален режим.
Той не се шегуваше. У дома и в чужбина политиката на Путин атакува три основни принципа на оптимизма след Студената война относно траекторията на глобалните дела.
Първият беше слънчевото предположение за неизбежността на напредъка на демокрацията. През 90-те години американският президент Бил Клинтън говореше за свят, в който демокрацията и свободните пазари „няма да познават граници“. През 2005 г. друг президент на САЩ - Джордж Буш-младши, лансира амбицията за „прекратяване на тиранията в нашия свят“. Путин имаше други идеи.
Той отмени недовършения демократичен експеримент в Русия и изгради автокрация. Кадрите как Путин публично унижава шефа на собственото си разузнаване по телевизията миналата седмица ни кара да осъзнаем, че най-голямата страна в света по територия, и с един от двата най-големи ядрени арсенала, сега е феодално владение на един човек.
Но Путин не се задоволява с унищожаването на демокрацията в собствената си страна. Той допринесе, чрез кибератаки, операции за политическо влияние и друга подривна дейност, за глобалната „демократична рецесия“, която продължава вече повече от 15 години.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
преди 4 години Това са нормални неща.Прогресът никога не се е движил само в права възходяща линия, винаги е имало периоди на регрес и упадък.Това са временни неща, но е важно наистина нищо от напредъкът да не се приема за даденост, такива като Путин винаги е имало,има и ще има.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Когато някоя група стане хегемон, основната им грижа и отговорност към самите тях е да имат такава Политика към подопечните си, че да не допускат вътрешните противоречия при тях да ескалират до физически сблъсъци. Такива противоречия, и сблъсъци неизбежно възникват в една еволюираща система, каквато е човешкото общество. Голямото, върховно изкуство на добрия лидер е да може да намира решения и да ги налага, които да успокояват ситуацията, преди тя да е излязла от контрол и да тръгне да се развива по своя собствена логика. Развитието на конфликта в Украйна през изминалите 8 години показва, че САЩ и няколко други страни не търсеха балансирано решение както подобава на добрия лидер. Те търсеха всъщост изостряне на конфликта. Какви са им били съображенията е друга тема. Резултатът е това, което виждаме сега и не е ясно какъв ще е изходът. Контролираният хаос има свойството да става неконтролиран. Доста историци твърдят, че поведението към Германия от страна на победителите след ПСВ е довело до възхода на националсоциализма и търсенето на реванш. Това е една от причините Германия след ВСВ да бъде плътно вградена в останалата част от Европа, а не третирана като престъпна нация. Поведението към Русия след студената война логично доведе до възхода на националистически и реваншистки дух, който Путин реализира.Ето защо твърдя, че сегашният световен елит, който носи отговорност за състоянието на света не се справи, направо се провали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ох вярно бе, можеха директно да преминат към ядрени удари или как ? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Елитите на САЩ и някои страни (да го кажем така - елитите на страните от Г7) не се оказаха на висотата на новите отговорности за състоянието на света след края на студената война. Инвазията на Русия и война срещу Украйна е пряко следствие и доказателство за това, че тези така наречени водачи на света поеха отговорности, които не са им по силите и се провалиха. Тези елити показаха най-лошите старни на самозабравили се върхушки и резултата не закъсня. И като гледам, още не разбират какво може да се случи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Военните на Путин използваха сирийската гражданска война, за да практикуват тактики като терористични бомбардировки над цивилни, които изглеждаха извадени от по-ранни, по-мрачни епохи"????Абе вие сериозно ли? САЩ като влиза да раздава демокАрция някъде, първата им работа е да СРИНАТ цивилната инфраструктура. Ток, вода, летища, БОЛНИЦИ!!! После сриват и самият град, който атакуват. Някой да вижда подобни изродщини в Украйна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Грешка! Червения бутон ще ликвидира ефективно цялата нация за света - и в момента невинни руснаци търпят доста унижения и отхвърляне само заради нещастието да имат подобен държавен глава. При червен бутон ще останат съвсем сами - в разбомбена страна, това вече е истинска трагедия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Историята на 20ти век показва, че при авторитарните режими те не често преживяват създателите си :) Вече сме 21ви, бай бай! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Путин има само един полезен ход за да не изглежда като пълен *** анар или малоу мник ! Натиска червения бутон. Надявам се преди това да го пречукат успешно .... навремето пробаха и Хитлер така да го очешат ... жалко не можаха и загинаха милиони :( Дано този път *** лер успеят да го очешат ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Но ранните индикации сочат, че той може би е на ръба на собствено грубо осъзнаване: лишаването на враговете от тяхното самодоволство е голяма грешка." . . . Хаха... "Пази ме Боже от приятели, от враговете сам ще се пазя!" - Путин употреби доста време, търпение и средства, за да докара враговете си до това да свалят лицемерието и камуфлажа и ярко да се идентифицират като врагове. От тук нататък е ясно - на война, като на война... отговор Сигнализирай за неуместен коментар