В бъдеще електромобилите ще заменят конвенционалните коли, заяви автомобилният експерт Калоян Желев пред Bloomberg TV Bulgaria в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков. Той смята, че задвижването с изчерпаем природен ресурс ще отпадне, както въглищата вече не се ползват в железопътния транспорт.
Експертът смята, че Китай има историческия шанс да прескочи конвенционалната автомобилизация и да премине директно към електромобилите. Страната има финанси и мащаб да мисли в тази посока и вече го прави, добави Калоян Желев.
Като колосален Желев определи търговския дисбаланс между САЩ и Европа. В голяма степен той се дължи именно на автомобилите, тъй като вносът на европейски коли в САЩ значително надвишава този на американски автомобили към Европа. Срещу този дисбаланс САЩ се бори с икономически мерки и митнически бариери. Според него Тръмп има намерение да изпълни всичките си предизборни обещания, за да си гарантира втори мандат.
България не може да се похвали със стратегия и национално структурирана мисъл по въпроса за електромобилите, каза Желев. Символичен е броят им в автомобилния парк на страната.


Жена застреля мъж в спор за паркомясто на хипермаркет
Хороскоп за 4 юли 2026
Варна е домакин на Национално съвещание на директорите на ЦПЛР
Задействаха BG Alert за изчезналата Наталия
Черно море привлече опитен нападател
Петролът се стабилизира, след като доставките през Ормузкия проток се увеличиха
Златото се насочва към 4200 долара след обрат в очакванията за Фед
Япония и Индия задълбочават партньорството си с над 100 нови сделки
Найджъл Фараж започва да нервничи
Уолстрийт залага на продължаване на ралито през второто полугодие
Първа фатална катастрофа с камион на Tesla
Маслото мирише на изгорели газове – трябва ли да се притеснявате?
Автомобили за милиони бяха конфискувани от измамник
67-годишно разпадащо се BMW се продава по-скъпо от ново M3
Китайските марки за първи път изпревариха японските по продажби в Европа
Стъпка назад: Швеция връща разплащането в брой
Радев отстоява националния интерес: Ще наложи вето на санкциите срещу Русия
Yettel „спести“ на природата 159 662 кг електронни отпадъци за последните четири години
Разузнаването търси агенти сред студентите и във фейсбук