Полша върна обратно в страната близо 100 тона злато, което досега се съхраняваше в Английската централна банка. Ходът на Варшава е с цел да демонстрира силата на местната икономика в размер на 586 млрд. долара, посочва гуверньорът на Полската централна банка Адам Глапински.
Институцията прие обратно 126 тона злато през 2018 г. и 2019 г., с което увеличи златните си резерви до 228,6 тона. В резултат страната зае 22-ро място в списъка на най-големите притежатели на благородния метал в света. Така тя е и държавата с най-голям резерв в Източна Европа, съобщават от централната банка.
По думите на Глапински централната банка ще продължи да връща злато у дома, ако ситуацията е „благоприятна“.
„Златото символизира силата на страната“, заяви той пред репортери. Полша може да генерира „многомилиардна“ печалба, ако продаде притежанията си, но няма намерение да го прави, уточни още гуверньорът.
Редица централни банки, в това число тези в Унгария и Сърбия, увеличиха резервите си от злато през първата половина на годината. Това помогна да се отведе търсенето на кюлчета в световен мащаб до тригодишен връх, показват данни на Световиня съвет за злато.
Централните банки по света купуват все повече от благородния метал на фона на забавящата се глобална икономика, търговското и геополитическо напрежение, както и заради желанието на властите да се откъснат от зависимостта си от долара.
Към 31 октомври Полша има резерви в размер на 121,9 млрд. долара, в това число и злато.


Виц на деня - 24 юни
Извънредно! Откриха три трупа в общежитие в Угърчин
Времето във Варна на 24 юни 2026
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Огнеборците са реагирали на 151 сигнала през последното денонощие
Финансовият екип на Бърнам вдъхва увереност в несигурността
Туаймън: Разходите за живот свалиха Стармър
Туаймън: Тенденцията към многопартийна система във Великобритания ще продължи
Ziemba: Едва ли ще се върнем към статуквото отпреди войната с Иран
Историческите спорове с Полша засенчват усилията за възстановяването на Украйна
Skoda Peaq: 7 места, до 300 к.с и над 610 км пробег
Кражбите на катализатори придобиват чудовищни размери
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
Ким Чен Ун обяви мащабно превъоръжаване: Северна Корея ще строи по два бойни кораба годишно
Шампионът по гимнастика Еди Пенев разкрива, че е гей
Две жени и мъж са намерени мъртви в общежитие в Угърчин
Сенатът на САЩ гласува за прекратяване на войната с Иран
Мащабно прекъсване на тока удари Крим и окупирани райони на Херсон
преди 6 години Меган Маркъл ще и направят някое готино колие с българското злато... Тя е много суетна и претенциозна... И на принца ще му остане да има да си харчи като ходи по чужди мъже... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тоя атавистичен метал, нещо много взеха да го долюбват банките, та го разнасят с тонове от тук, от там! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Таман да им е по-удобно за руснаците да го гепят ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години само ние сме им го харизали за сватбата на принцовете, е така да имат да си харчат нали сме богата колония, кво са за нас некви си тонове злато кат платихме у кеш 3 млрд. за тенекии дет ако ги видим ше е след 5/6 години с превъртен киломераж ..... :)) Е хората у нас *** и им *** децата щот за болниците и за ядене пари немеме, ама иначе за подаръци имеме. Полските мишоци не мислят така обаче и си прибират парите дома щот там немат атлантици дет да ги гепат ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар