Към 2030 г. близо 800 млн. работни места ще бъдат изместени от роботите и професионалният път за мнозина ще се промени, гласи прогноза на Европейската комисия.
Европа закъснява и изостава на фона на безпрецедентния ръст на новите технологии – както политически, така и институционално, а това бъдеще вече е тук, каза пред БНР изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев.
За последните 7 години от десет най-високо капитализирани компании девет вече се занимават с данни. „Не се занимават с петрол, не се занимават с машиностроене и с военна промишленост, само с данни. Голяма част от новите компании вече нямат активи. 43% от заетите в САЩ нямат трудови договори. Говорим за революционни изменения на пазара вследствие на революционния ръст на технологиите“, посочи Данев, според когото и българските, и евроинституциите не са готови за този безпрецедентен ръст на технологиите.
„Две години и половина ЕС се чуди как да облага цифровите платформи и още няма точно решение, което да излезе в регламент“, каза той.
„За два дни Facebook загуби 56 млрд. долара от своята капитализация. Това ни очаква – един неспокоен свят с огромни колебания, с огромна мобилност на трудовия ресурс, защото, компанията като се срути, хората ще бъдат освободени“, прогнозира той.
5,6% от БВП в България вече се формира от информационните технологии, изтъкна още Данев. „И при нас върви тази промяна, но тя е комерсиално задвижвана, не институционално, към една бъдеща високотехнологична икономика“.
„Европейските страни в челната десетка и петнайсетица имат брутен вътрешен продукт на глава от населението 30 хиляди евро. България има 7 хиляди евро. При 2 на сто ръст на европейската икономика, това означава 600 евро допълнително за тях. При 4 на сто ръст за нас означава 280 евро. Тоест ние изоставаме все повече и повече, независимо от този ръст", поясни още председателят на БСК.
"Трябва да се промени начинът на финансиране по кохезионните фондове. Без финансов допинг трудно ние можем да имаме догонващо развитие. Ние се отдалечаваме от средното равнище на Европа, независимо че ни е добър ръстът, независимо че ние стабилна икономиката“, изтъкна Данев.
За последните 30 години светът е умножил трикратно произвежданото в глобален мащаб, каза пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той допълни, че в глобален мащаб неравенствата намаляват, но това е най-видимо например в Африка, където е най-драматичният им израз.
По думите му, дигиталната трансформация, нейната скорост и обхват могат да бъдат управлявани.
"Светът узрява за това. Защото в един момент човекът става пречка. Ние вече сме пречка пред машините. Пред изкуствения интелект ние не можем да следваме тази степен на развитие поради собствените си физически ограничения като индивиди. Но по-важното е друго - че отвсякъде се ражда несигурност. Тоест сигурността трябва да бъде изведена на преден план във всичките й измерения: сигурност за личните данни, за бизнеса, за пазарите, социална сигурност", каза синдикалистът.


Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Намаленото потребление на петрол от Китай изобщо не е загадка
САЩ и Иран постигат напредък в преговорите, Ормузкият проток е отворен
Основан от българи стартъп помага на счетоводителите в най-сложните им задачи
Иранската диаспора в САЩ е разделена относно подкрепата си за националния отбор
Брекзит беше избор на сърцето, а не на разума
Последното Lamborghini с чист V12 вече струва двойно
Ford жертва по един двигател на ден, за да реши големия си проблем
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
Бъдещата българска кола: Тествахме Ora 5, която от зимата ще се прави в Ловеч
В Гърция не се шегуват: глоби до 500 евро за куче на плаж
Кърк Хамет от Metallica падна от сцената по време на концерт
Арестът на приятеля Трабер - готви ли се ФСБ за ерата "след Путин"?