Американските пазари закриха сесията в сряда с повишения, след като банковият сектор отчете рали на фона на по-високата доходност по държавните ценни книжа, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average приключи с ръст от над 340 пункта, а акциите на Boeing поскъпнаха с 3,2% и допринесоха най-много за движението на основния показател. J.P. Morgan и Goldman Sachs също бяха едни от най-добре представилите се. Благодарение на това Dow премина границата от 25 000 пункта за пръв път от 22 май.
Основният бенчмарк S&P 500 също записа ръст от 0,9% на фона на увеличение от 1,9% на финансовия сектор, който получи подкрепа от доходността на държавните облигации. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се повиши до 2,98 процента в сряда, следвайки движението на доходността в Европа, след като Европейската централна банка подсказа, че ще предприеме стъпки за свиване на програмата за изкупуване на облигации.
Книжата на J.P. Morgan Chase, Bank of America и Morgan Stanley поскъпнаха с по над 2%, а на Goldman Sachs – с 1,7%. Борсово търгуваният фонд SPDR S&P Bank завърши на зелено с 2,1% нагоре.
Междувременно технологичният индекс Nasdaq composite също отбеляза увеличение - от 0,7%, и удари ново рекордно ниво, след като компаниите от сектора изтриха по-ранните си загуби. Ръстовете обаче бяха ограничени заради новината от Financial Times, че Европейският съюз ще представи негативни открития от разследване срещу Google. Акциите на компанията майка на Google – Alphabet, поевтиняха с 0,4% след новината.
На валутните пазари еврото се повиши до двуседмичен връх спрямо долара след коментарите на главния икономист на ЕЦБ Петер Прат за възможните решения на банката следващата седмица.
Стойността на еврото се вдигна до 1,1796 долара – най-високото ниво от 22 май, а спрямо швейцарския франк стигна 1,1640 франка. Европейската валута по-късно леко поевтиня, достигайки до равнище от 1,1770 долара.
Еврото обаче наложи натиск върху индекса на щатския долар, който измерва стойността му спрямо конкурентни валути. Показателят спадна с 0,21% до 93,70 пункта.
На пазарите на суровини цените на петрола се понижиха заради сигнали, че Саудистка Арабия и други производители може да увеличат добива си, както и заради изненадващото натрупване на резерви в САЩ.
Резервите от суров петрол в САЩ са записали увеличение от 2,1 млн. барела през седмицата до 1 юни, заяви Администрацията за енергийна информация, което е изненадващо развитие за анализаторите, прогнозиращи спад от 1,8 млн. барела.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI приключиха търговията надолу със 79 цента, или 1,2%, до 64,73 долара за барел – най-ниското им ниво от почти 2 месеца. Фючърсите върху петрола сорт Брент се понижиха с 5 цента до 75,33 долара за барел.
Златото от своя страна остана стабилно, като фючърсите за доставките през август се понижиха минимално с 80 цента до 1301,40 долара за тройунция.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Рекордни 440 кг райски газ иззеха при акция в Созопол
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит
Дошли заедно, отишли си заедно: Какво накара 19-годишни близнаци с големи мечти да се самоубият?
Робърт Плант и Saving Grace излизат на сцената на Античния театър